Citroen C4 – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Citroen C4 – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Jeśli szukasz rodzinnego hatchbacka, który ma trochę stylu i nie jest zbyt mainstreamowy, Citroen C4 może być tym, czego potrzebujesz. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

Po pierwsze, jakość jazdy jest godna pozazdroszczenia dzięki specjalnej konfiguracji zawieszenia. Doskonale radzi sobie z większością wybojów i garbów, chociaż duże i ostre nierówności mogą czasem wniknąć do kabiny.

Komfort

Citroen jest znany ze swoich rozwiązań zwiększających komfort jazdy, a C4 nie jest tu wyjątkiem. Wyposażony jest w zawieszenie z „progresywną poduszką hydrauliczną”, które zostało zaprojektowane tak, aby samochód był bardziej miękki, ale nie sprawiał wrażenia, że jest podskakiwany lub podpierany.

W rezultacie jazda jest bardzo płynna, a szum wiatru i drogi jest ograniczony do minimum, co jest ważne, jeśli jeździsz z dziećmi lub na wsi.

Kabina jest również dobrze wyposażona, z dużą ilością użytecznych schowków w postaci uchwytów na kubki, pojemników i łatwo dostępnych gniazd USB. Bagażnik jest porównywalny z Fordem Focusem i Volkswagenem Golfem, a pod nim znajduje się przydatna wnęka na mniejsze przedmioty.

Przestrzeń

Citroen C4 to duży rodzinny hatchback, który oferuje mnóstwo miejsca dla siedmiu dorosłych osób. W kabinie znajdziesz mnóstwo schowków: dwa duże kosze w drzwiach, uchwyty na kubki pod rolowaną klapą oraz centralny schowek na smartfony, portfele i inne drobiazgi.

Przestrzeń we wnętrzu C4 jest imponująca, a bagażnik ma jedną z największych pojemności w tym segmencie. Jeśli rozłożysz tylne siedzenia, pojemność bagażnika wzrośnie do 2181 litrów, co jest więcej niż wystarczającą ilością dla przestrzeni ładunkowej w stylu vana.

Jako MPV, Citroen C4 ma nisko poprowadzoną linię dachu, co oznacza, że z przodu i z tyłu jest wystarczająco dużo miejsca dla osób o sześciu stopach. Jeśli jednak potrzebujesz przewieźć wielu pasażerów na tylnych siedzeniach, możesz rozważyć inny samochód, taki jak C5 Aircross lub nawet C5 X.

Bezpieczeństwo

Citroen C4 ma dobrą reputację w zakresie bezpieczeństwa, a marka jest znana z budowania bezpiecznych samochodów. Jednak Citroen C4 otrzymał tylko cztery gwiazdki od Euro NCAP i nie osiągnął poziomu pięciu gwiazdek w australijskim programie oceny nowych samochodów (ANCAP).

Samochód uzyskał dobre wyniki w testach zderzeniowych dotyczących ochrony pasażerów dorosłych i dzieci, ale nie przekroczył progu pięciu gwiazdek. Wynika to głównie z faktu, że nie posiada on ochrony przed uderzeniem z daleka, co nie jest problemem dla większości innych modeli w tym segmencie.

Choć C4 nie posiada pięciogwiazdkowego rankingu bezpieczeństwa, wyposażenie standardowe jest imponujące. W standardzie znajduje się pełen zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego, w tym autonomiczne hamowanie awaryjne, wspomaganie utrzymania pasa ruchu i monitorowanie martwego pola. Modele Sense z wyższej półki cenowej wyposażono w nawigację satelitarną i wyświetlacz head-up, natomiast modele Shine zyskują takie elementy bezpieczeństwa jak system rozpoznawania znaków drogowych i adaptacyjny tempomat.

Wartość

Citroen C4 nie jest samochodem, który należy odrzucać, ale być może będziesz musiał pójść na kompromis, jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Jest to szczególnie ważne, jeśli rozważasz C4 jako następny samochód służbowy, gdzie amortyzacja przez lata będzie jednym z największych kosztów.

Stylistyka hatchbacka przypominająca coupe nie każdemu przypadnie do gustu, ale stanowi alternatywę w segmencie zdominowanym przez SUV-y z dachem. Ma też bardzo ciekawe fotele, wysoko umieszczoną deskę rozdzielczą z dużą ilością cyfr i lepszą ergonomię niż wiele Peugeotów.

Jednakże w segmencie małych SUV-ów jest duża konkurencja. Musisz więc wybrać specyfikację, która odpowiada Twoim priorytetom. W grę wchodzi komfort, bezpieczeństwo i oszczędność paliwa. Możesz wybierać spośród wielu silników benzynowych i wysokoprężnych, a elektryczny model e-C4 to wygodna i praktyczna opcja dla kierowców biznesowych.

Poprzedni artykuł

Co ile wymiana oleju?

Oceń artykuł: Citroen C4 – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5