Co ile łaty pod blachę trapezową T 18?

Blacha trapezowa T 18 to uniwersalny profil dachowy do domów jednorodzinnych, budynków przemysłowych i gospodarczych. Jednak przy stosowaniu blachy trapezowej należy rozważyć kilka ważnych kwestii. W tym artykule wyjaśniamy, ile łat należy zastosować pod blachą trapezową T 18. Ważne jest również obliczenie nachylenia dachu i określenie, ile miejsca należy zostawić na blachodachówkę.

Minimalne nachylenie dachu

Nachylenie dachu to stosunek, który wskazuje pionowy wzrost do poziomego przebiegu. Nachylenie jest ważne dla sposobu montażu systemów dachowych i decyduje o tym, jaki rodzaj materiału dachowego można zastosować na budynku.

Nachylenie dachu budynku określa się za pomocą poziomicy ciesielskiej i grabi. Grabie to prosty kawałek drewna, który można łatwo wykorzystać do zmierzenia nachylenia dachu.

Użyj taśmy mierniczej, aby zmierzyć wysokość dachu od górnej do dolnej krawędzi grabi. Liczba cali, o jaką dach wznosi się na 12 cali, to właśnie nachylenie.

Międzynarodowy Kodeks Budowlany, wydanie 2018 (IBC(r) 2018), określa minimalne wartości nachylenia dachu dla różnych typów systemów dachowych. Wartości te są normatywne, ale projektanci powinni wziąć pod uwagę również warunki specyficzne dla danego projektu.

Maksymalne nachylenie dachu

Hornval blacha trapezowa T 18 to ekonomiczne, trwałe i eleganckie pokrycie dachowe, które nadaje się do wielu zastosowań. Jest dostępna w różnych profilach o wysokości od 6 mm do 200 mm i może być ocynkowana lub powlekana dla dodatkowej ochrony.

Profil skrzynkowy T 18 E, jak również jego poprzednie wersje T3, T7 i T8 są doskonałym rozwiązaniem dla małej architektury, obiektów przemysłowych, budynków gospodarczych i garaży. Stosuje się je również na elewacjach budynków oraz jako panele wypełniające do ogrodzeń przemysłowych.

Płyta trapezowa T 18 jest również doskonałym sposobem na obniżenie kosztów związanych z wymianą więźby dachowej w dużych i średnich konstrukcjach, zwłaszcza w budynkach komercyjnych lub obiektach przemysłowych. Najlepsze jest to, że ma ona minimalny wpływ na środowisko. Powstałe w ten sposób konstrukcje są również solidne i trwałe oraz mogą wytrzymać znaczne zmiany klimatyczne. Metalową blachę dachową T-18 można łatwo zamontować przy użyciu zwykłej drabiny kozłowej.

Minimalna liczba łat

Przy planowaniu konstrukcji dachu dla blachodachówki ważne jest określenie minimalnej liczby łat. Zależy to od rodzaju dachówki i nachylenia dachu. Minimalne nachylenie dachu nie powinno być mniejsze niż 10 stopni. Ponadto należy wybrać odpowiednią odległość między łatami. Należy również wziąć pod uwagę wymaganą minimalną grubość rdzenia stalowego, ponieważ ważne jest, aby uniknąć przegrzania rdzenia podczas przechowywania i transportu. Dotyczy to zwłaszcza długich arkuszy blachy. Dlatego należy je przechowywać w zamkniętych, suchych i dobrze wentylowanych miejscach.

Maksymalna liczba łat

Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od położenia dachu i nachylenia połaci. W normalnych warunkach maksymalna liczba łat może wynosić zaledwie 6000 mm. Jednak w praktyce może to być przekroczone o rząd wielkości. Dzieje się tak dlatego, że rozszerzanie się rdzenia stalowego podczas obciążenia powoduje znaczną utratę nośności. Dlatego producent zaleca, aby blachy trapezowe były przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych, w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, aby zapobiec gromadzeniu się ciepła. Dotyczy to zwłaszcza dłuższych trapezowych łat dachowych, które nie są od razu używane. Dlatego też przeprowadzono kompleksowy program testów, aby określić projektową nośność łat dachowych pod obciążeniem unoszonym przez wiatr w zależności od wielu krytycznych parametrów, takich jak dokręcenie śruby mocującej, geometria łaty dachowej, grubość łaty, gatunek stali, rozmiar łba śruby mocującej i umiejscowienie śruby mocującej.

Oceń artykuł: Co ile łaty pod blachę trapezową T 18?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5