Co ile wymiana oleju?

Wymiana oleju jest jednym z najczęstszych zabiegów konserwacyjnych w każdym samochodzie osobowym lub ciężarowym. Jest to również kluczowa część profilaktyki pojazdu, która zapewnia długą żywotność silnika.

Okres wymiany oleju zależy od marki, modelu i wieku samochodu. Jednak ogólną zasadą jest wykonywanie przeglądów co sześć miesięcy, niezależnie od liczby przejechanych kilometrów.

1. Sprawdź instrukcję obsługi

W instrukcji obsługi Twojego samochodu znajduje się lista zalecanych wymian oleju. Może tam być podana częstotliwość wymiany oleju zależna od przebiegu, np. co 5000 mil, lub czasowa, np. co sześć miesięcy.

Wskazuje również, jaka benzyna jest najlepsza dla Twojego silnika. Choć niektórzy mogą zakładać, że benzyna premium lub plus jest lepsza od zwykłej, nie zawsze tak jest, zwłaszcza jeśli Twój silnik został zaprojektowany do pracy z innym rodzajem paliwa.

Oszczędzisz pieniądze i unikniesz niepotrzebnych napraw, stosując się do instrukcji obsługi. Dowiesz się z niej także, kiedy i jak często należy wykonywać pewne czynności serwisowe, aby nie stracić gwarancji.

Większość producentów samochodów oferuje wersje instrukcji obsługi do pobrania i wydrukowania. Zazwyczaj są one bezpłatne, ale niektóre mogą kosztować od 25 do 40 dolarów.

2. Sprawdź poziom oleju w silniku

Olej jest niezbędnym elementem silnika, który zapewnia płynność ruchu części i zapobiega tarciu silnika. Bez oleju silnik mógłby się przegrzać i spowodować poważne uszkodzenia jego elementów.

Na szczęście sprawdzanie poziomu oleju w silniku jest prostym procesem, który zajmuje tylko kilka minut. Zapewni też prawidłowe smarowanie samochodu, co w dłuższej perspektywie może zaoszczędzić sporo pieniędzy, zapobiegając kosztownym awariom i naprawom.

Aby sprawdzić poziom oleju w silniku, otwórz maskę i znajdź bagnet. Jest on zwykle w jaskrawym kolorze i powinien być łatwo dostępny.

3. Wymień filtr oleju

Olej jest przepompowywany przez filtr silnika, zanim zacznie krążyć po jego wnętrzu. Filtr usuwa z oleju brud i zanieczyszczenia, aby mógł on dobrze pracować i dłużej służyć.

Zatkany filtr może uszkodzić części silnika. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy filtr nie jest wymieniany wystarczająco regularnie.

Jest wiele czynników, które wpływają na to, jak często powinieneś wymieniać olej i filtr oleju. Należą do nich Twoje nawyki jazdy, średni przebieg i ogólne warunki pogodowe.

Większość producentów zaleca wymianę oleju co 3000 mil lub co trzy miesiące (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). Może się to jednak różnić w zależności od stylu jazdy i warunków pogodowych.

4. Sprawdź stan silnika

Jeśli od jakiegoś czasu nie sprawdzałeś stanu silnika, być może nadszedł czas na wymianę oleju. Przy okazji sprawdź, czy w oleju nie ma zanieczyszczeń lub cząstek metalu, które mogą wskazywać na wewnętrzny problem z silnikiem.

Czysty olej silnikowy ma zwykle bursztynowy kolor. Z wiekiem staje się jednak ciemniejszy.

Ciemnobrązowy lub czarny kolor oznacza, że musisz wymienić olej. Oznacza również, że silnik pracuje gorzej niż powinien, co może oznaczać, że masz wyciek płynu chłodzącego lub problem z uszczelką głowicy.

Regularne sprawdzanie oleju pomoże Ci zadbać o zdrowie silnika i uniknąć kosztownych napraw. Ponadto zapewni to wydajną i bezpieczną pracę Twojego samochodu przez wiele lat.