Co ile wymienia się rozrząd w dieslu?

Łańcuch rozrządu łączy koło zębate wału korbowego z kołem zębatym wału rozrządu, dzięki czemu zawory otwierają się i zamykają w skoordynowany sposób.

Pod wpływem rozciągania się łańcucha może on przeskakiwać zęby w kołach zębatych, co spowoduje zmianę rozrządu silnika i szereg problemów.

Na przykład system zmiennych faz rozrządu w silniku wywiera dodatkową presję na łańcuch, ponieważ stale zmienia on swoje położenie. Może to również utrudnić silnikowi utrzymanie odpowiedniego smarowania olejem.

Koszt części

Łańcuch rozrządu łączy koło zębate wału korbowego z kołem zębatym wału rozrządu w Twoim silniku. Dzięki temu zawory ssące i wydechowe otwierają się i zamykają dokładnie w odpowiednim czasie, co zapewnia optymalne spalanie.

Łańcuch może się jednak bardzo szybko zużyć i ulec uszkodzeniu. Ważne jest, aby wymienić go jak najszybciej, aby nie spowodował poważnych uszkodzeń silnika.

Powinieneś również upewnić się, że łańcuch jest odpowiednio nasmarowany dobrej jakości olejem, aby zapobiec jego dalszemu zużyciu. Pomoże to wydłużyć żywotność łańcucha i sprawi, że Twój samochód będzie dłużej w doskonałym stanie.

Nierzadko zdarza się, że zerwany łańcuch rozrządu powoduje, że silnik nagle przestaje pracować lub, co gorsza, odpala przy próbie ponownego uruchomienia. Spowoduje to poważne uszkodzenie silnika, a naprawa może być bardzo kosztowna.

Koszt pracy

Wymiana rozrządu w dieslu to skomplikowany i czasochłonny proces, który wymaga częściowego demontażu silnika. Jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo, uszkodzenia mogą być rozległe i kosztowne w naprawie.

Łańcuch rozrządu łączy wał korbowy z wałkami rozrządu, które otwierają i zamykają zawory paliwowe i wydechowe w odpowiednim czasie podczas procesu spalania w cylindrach. Łańcuch powinien działać przez długi czas, ale w końcu się zużyje i trzeba będzie go wymienić.

Do wymiany łańcucha rozrządu będziesz potrzebował różnych narzędzi i materiałów. Będzie to między innymi nowy pasek rozrządu, miernik napięcia paska, zestaw kół pasowych i inny sprzęt potrzebny do wykonania tej pracy.

Przed rozpoczęciem pracy powinieneś dobrze poznać markę i model swojego samochodu. Pomoże Ci to określić, jakie części są potrzebne do wymiany i uchroni Cię przed zakupem części, które nie pasują lub wymagają naprawy.

Koszt czasu

Rozrząd jest kluczową częścią każdego silnika. Kontroluje czas pomiędzy wałkiem rozrządu a wałem korbowym, aby zawory działały prawidłowo.

W związku z tym konieczna jest wymiana rozrządu, kiedy ulegnie on uszkodzeniu. Jeśli nie zostanie wymieniony, wałek rozrządu może nie być prawidłowo wyregulowany, co spowoduje słabe osiągi lub nawet poważne uszkodzenie silnika.

Wymiana rozrządu jest jednak trudną i czasochłonną pracą, którą należy pozostawić profesjonaliście. Wymaga częściowego demontażu silnika i może być niebezpieczna, jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo, zwłaszcza jeśli nie wymienisz jednocześnie napinaczy i prowadnic łańcucha.

Dobry mechanik ustawi prawidłowo rozrząd łańcucha i przeprowadzi testy, aby upewnić się, że naprawa przebiegła pomyślnie. Wymieni również napinacze, prowadnice i koła zębate zarówno na wale korbowym, jak i na wałku rozrządu.

Koszty pieniędzy

Rozrząd w Twoim silniku wysokoprężnym synchronizuje ruchy wału korbowego i wałka rozrządu, tak aby tłoki podnosiły się i opadały w idealnej synchronizacji ze sobą. Jest to niezbędne, aby Twój samochód pracował płynnie i wydajnie.

Z czasem metalowy łańcuch rozrządu „rozciąga się” i może stracić napięcie, co powoduje opóźnienie lub nawet całkowitą awarię wałka rozrządu. Może to prowadzić do wielu problemów, w tym niskiego zużycia paliwa i słabych osiągów silnika.

Zwykle dzieje się tak z powodu zużycia jednej z nylonowych prowadnic lub napinacza łańcucha. Może to powodować metaliczny odgłos brzęczenia w silniku, dlatego warto wymienić te elementy, zanim łańcuch rozrządu całkowicie się zużyje.

Koszt nowego łańcucha rozrządu będzie się różnił w zależności od marki i modelu. Zazwyczaj musisz przeznaczyć na tę usługę od 1 000 do 2 500 USD.

Oceń artykuł: Co ile wymienia się rozrząd w dieslu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5