Co na opadające powieki?

Jeśli opadają ci powieki, może to wpłynąć na twój wygląd i widzenie. W zależności od stopnia opadania powiek, możesz doświadczyć nieostrego lub podwójnego widzenia.

Opadające powieki mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym wiek i niektóre choroby. Na przykład opadające powieki są częste u pacjentów z myasthenia gravis.

1. Ćwiczenia powiek

Ćwiczenia powiek są naturalnym sposobem leczenia opadających oczu. Pomagają one zwiększyć napięcie mięśni w tym obszarze i zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Opadające powieki są zwykle spowodowane ptozą, która jest wynikiem słabych mięśni lub ścięgien nad powieką. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń powiek zawsze należy udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę opadających oczu.

Istnieje wiele ćwiczeń twarzy, które mogą w naturalny sposób poprawić stan opadających oczu. Niektóre z nich to ćwiczenia jogi twarzy, które wzmacniają i napinają mięśnie wokół twarzy, zmniejszając cienie i opuchliznę w tym obszarze.

Innym ćwiczeniem na oczy jest tzw. rozciąganie ukośne, które tworzy opór w tym obszarze, podobnie jak podnoszenie ciężarów na siłowni. Możesz wykonywać ten ruch naprzemiennie przez 30 sekund za każdym razem, a następnie odpocząć.

2. Maseczki pod oczy

Maseczki pod oczy mogą pomóc zmniejszyć opuchliznę i nawilżyć skórę. Mają też efekt chłodzący, który pomaga zrelaksować oczy.

Gdy górna powieka opada, może to mieć wpływ na twoje widzenie. Powieka może zakrywać źrenicę, co utrudnia widzenie, a nieleczona może nawet prowadzić do ślepoty.

Opadanie powieki może być także oznaką problemów zdrowotnych, takich jak ptoza (częsta u osób starszych) lub dermatochalazja (stan, w którym nadmiar skóry gromadzi się na górnej powiece). W ciężkich przypadkach może to spowodować, że powieka całkowicie zakryje źrenicę, co spowoduje trwałą utratę wzroku.

Jeśli lekarz zdiagnozuje ptozę jako powikłanie starzenia się lub inny problem, może zalecić leczenie. Opcje chirurgiczne obejmują usunięcie opadającej powieki lub skorygowanie jej położenia.

3. Okulary

Okulary są powszechnym sposobem leczenia opadających powiek. Są one skuteczne i niedrogie.

Okulary są również wygodniejsze niż soczewki korekcyjne. Łatwiej je utrzymać na miejscu, nie wypadają i nie gubią się tak jak soczewki korekcyjne.

Można je też bez problemu nosić przez dłuższy czas. Niektóre oprawki są wykonane ze stopów metali z pamięcią, które powracają do swojego pierwotnego kształtu, gdy są zgięte, a w innych oprawkach zastosowano sprężynujące zawiasy, które utrzymują je na miejscu.

W zależności od przyczyny, ptoza może być obecna przy urodzeniu (ptoza wrodzona) lub może rozwinąć się w późniejszym okresie życia (ptoza nabyta). W obu przypadkach stan ten nie jest szkodliwy dla zdrowia. Lekarz może zbadać uporczywe opadanie powiek, aby sprawdzić, czy nie jest ono spowodowane chorobą podstawową lub czy nie wymaga leczenia.

4. Ćwiczenia oczu

Opadające powieki, czyli ptoza, to częste schorzenie, które może wpływać zarówno na wygląd, jak i na wzrok. Może być spowodowane starzeniem się, urazem lub chorobą.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją pewne ćwiczenia na opadające powieki, które możesz wykonywać w domu. Te proste ruchy mogą pomóc wzmocnić mięśnie podtrzymujące powieki i ogólnie poprawić Twój wzrok.

Zacznij od siedzenia w wygodnej pozycji z otwartymi powiekami i nieruchomą głową i szyją. Następnie skup się na obiekcie znajdującym się w pewnej odległości.

Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy dziennie, aż zauważysz różnicę w swoim widzeniu. Pomaga to również odświeżyć mięśnie oczu, które mogą być osłabione przez zbyt długie skupianie się na przedmiotach.

Inne ćwiczenie polega na utworzeniu wokół każdego oka pseudo-binokularu z kciuka i palców wskazujących. Następnie na przemian mrużysz oczy i marszczysz czoło, aby utrzymać napięcie mięśni powiek.

Następny artykuł

Co zamiast implantu?

Oceń artykuł: Co na opadające powieki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5