Co pyli w czerwcu?

O tej porze roku niebo w Teksasie może być zamglone. Jest to spowodowane pyłem saharyjskim, który latem tworzy się nad pustynią Sahara i opada do tropikalnego Oceanu Atlantyckiego.

To normalne zjawisko, ale może być uciążliwe dla osób cierpiących na alergie lub choroby układu oddechowego. Dlatego meteorolodzy zalecają, by o tej porze roku pozostać w domu.

1. Pył saharyjski

Pył saharyjski, znany też jako warstwa powietrza saharyjskiego (SAL), to gruba warstwa suchego pyłu, która tworzy się na pustyni saharyjskiej wiosną, latem i jesienią. Jest to zjawisko naturalne, które przemieszcza się na odległość tysięcy mil na całym świecie i może mieć ogromny wpływ na pogodę i klimat.

Zgodnie z danymi National Oceanic and Atmospheric Administration, Pył Saharyjski zwykle wzrasta w połowie czerwca i osiąga szczyt od końca czerwca do połowy sierpnia. Może on przynieść zamglone niebo i promienne zachody słońca, ale może też spowodować podrażnienie dróg oddechowych u osób, które są na niego wrażliwe.

Są dwa główne obszary źródłowe pyłu saharyjskiego. Są to depresja Bodele i obszar obejmujący wschodnią Mauretanię, zachodnie Mali i południową Algierię.

2. Czerwone pływy

Czerwone pływy to szkodliwe zakwity glonów spowodowane przez mikroskopijny jednokomórkowy plankton zwany dinoflagellatami. Organizmy te są zwykle nieszkodliwe dla ludzi, ale w dużych ilościach mogą być bardzo toksyczne dla organizmów morskich, zwłaszcza delfinów, żółwi, manatów i ptaków morskich.

W niektórych przypadkach te toksyczne zakwity mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych u osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami, takimi jak astma czy alergie. Uważa się, że te zakwity są nasilone przez zanieczyszczenia pochodzące z rozwoju komercyjnego wzdłuż wybrzeży Florydy, w tym nawozy sztuczne.

Naukowcy próbują dowiedzieć się więcej o czynnikach, które wywołują te zakwity. Jedno z nowych badań sugeruje, że kluczowym czynnikiem może być pył saharyjski, który karmi algi i zapobiega ich obumieraniu tak szybko, jak mogłoby to nastąpić bez pomocy tego bogatego w żelazo pyłu.

3. Burze pyłowe

Burze piaskowe i pyłowe mogą być szkodliwe dla środowiska, zabijając uprawy, ograniczając widoczność dla kierowców i zakłócając transport. Dotykają one kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, kosztując region około 13 miliardów dolarów rocznie.

Burze te są często wywoływane przez połączenie zmian klimatycznych, niezrównoważonej gospodarki gruntami i zużycia wody. W czerwcu największa od 20 lat burza pyłowa przeszła przez Atlantyk, zaciemniając niebo od Karaibów po Teksas i powodując problemy z zanieczyszczeniem powietrza w całym regionie Zatoki Perskiej. Naukowcy uważają, że winę za to ponosi ocieplenie Arktyki i zmniejszająca się ilość lodu morskiego.

4. Chmury pyłu

W czerwcu ogromna chmura pyłu często spada z pustyni Sahara nad Ocean Atlantycki. Kiedy tak się dzieje, stanowi ona część naturalnie występującej warstwy znanej jako warstwa powietrza saharyjskiego.

Zazwyczaj zajmuje ona warstwę atmosfery o grubości od 2 do 2,5 mili, a jej podstawa zaczyna się około 1 mili nad powierzchnią. Zazwyczaj nie dociera do poziomu gruntu, ale może powodować podrażnienia u ludzi i wpływać na jakość powietrza.

Chmura pyłu dotrze w tym tygodniu na Karaiby, a następnie skieruje się do południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Prawdopodobnie spowoduje tam niską jakość powietrza, ale może nie mieć dużego wpływu na sezon huraganów na Atlantyku, którego szczyt przypada na sierpień, wrzesień i październik, jak twierdzi meteorolog Kottlowski.

W międzyczasie może stworzyć warunki podobne do mgły na niektórych obszarach i drastycznie ograniczyć widoczność. Jednak zazwyczaj nie utrzymuje się ona zbyt długo.

Oceń artykuł: Co pyli w czerwcu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5