Co pyli w lutym?

Kiedy w lutym niebo w całej Europie stanie się czerwone i pomarańczowe, prawdopodobnie chmura pyłu z Afryki dotrze na północ. Te pióropusze pyłu nie tylko przyciągają wzrok, ale także stanowią zanieczyszczenie powietrza, które może być niebezpieczne dla ludzi mieszkających w dotkniętych rejonach.

1. Pył saharyjski

Podczas burz na pustyni Sahara silne wiatry mogą wzbijać kurz i piasek wysoko w powietrze. Pył ten może być czasem przenoszony daleko na północ do Europy.

Według brytyjskiego Met Office jest to normalny proces, który zdarza się od czasu do czasu. Zazwyczaj jest on spowodowany południowym wiatrem wiejącym z Afryki.

Podczas podróży do Europy pył może ograniczać widoczność i obniżać jakość powietrza w miejscach, gdzie opada. Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) śledzi ten epizod transportu pyłu saharyjskiego przez południowo-zachodnią i zachodnią Europę od 20 lutego, a także w kierunku północnej i środkowej Europy w nadchodzących dniach.

CAMS dostarcza ciągłych danych i prognoz w czasie rzeczywistym, aby pomóc władzom i społeczeństwu w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących transportu pyłu na duże odległości zarówno w Europie, jak i na świecie. Jest bezpłatny i dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby pomóc w planowaniu i reagowaniu.

2. Pył arktyczny

W lutym powietrze nad Arktyką jest bardzo zimne. To powoduje, że ma niską zdolność do zatrzymywania pary wodnej. Z kolei może wysychać i powodować burze pyłowe.

Masa powietrza nad Arktyką jest też dużo mniejsza niż powietrze w innych częściach świata, co pomaga wyjaśnić, dlaczego zatrzymuje mniej pary wodnej. Ponadto, powietrze jest tak suche, że spada bardzo mało opadów.

Te cechy mogą prowadzić do burz pyłowych, które mogą mieć setki kilometrów długości. Jak widać na poniższym obrazku, rekordowa saharyjska burza pyłowa, która rozprzestrzeniła się nad Ameryką Północną między 14 a 19 czerwca 2020 roku, była związana z wiatrami związanymi z topnieniem arktycznego lodu morskiego. Zdarzenie to, nazwane Godzillą, spowodowało rozległe zamglenie i smog w wielu częściach kraju.

3. Burze pyłowe

Burze pyłowe mogą być dużym problemem dla osób mieszkających na terenach suchych i półsuchych. Mogą być spowodowane burzami i silnymi gradientami ciśnienia związanymi z cyklonami, które unoszą piasek i zanieczyszczenia w powietrze.

Dużo pyłu może być uniesione w powietrze na raz, co oznacza, że może się on rozprzestrzenić na dużym obszarze. Dlatego naukowcy używają satelitów meteorologicznych do wykrywania takich zjawisk i wydawania ostrzeżeń.

W lutym Narodowe Służby Pogodowe wydały specjalne ostrzeżenie przed burzą pyłową, która może dotknąć zachodni Teksas i część Oklahomy. Pył jest naturalną częścią życia w wielu miejscach, ale może być również zagrożeniem dla zdrowia, gdy jego poziom jest zbyt wysoki. NASA ma nowy instrument, który może pomóc naukowcom śledzić go, aby lepiej zrozumieć, co się z nim dzieje i jak wpływa na świat.

4. Burze pustynne

W lutym Wielkie Równiny Ameryki Północnej doświadczają serii burz droutowych. Są to silne wiatry, które wywiewają piasek i pył z ziemi.

Piasek i pył mogą pokryć całe obszary, utrudniając widoczność. Może też powodować różne problemy, takie jak erozja gleby i zanieczyszczenie powietrza.

Dwie duże burze pyłowe wystąpiły w BRD w lutym 2002 i 2004 roku. Wydarzenia te znane są jako C02 i C04.

To zdjęcie satelitarne, wykonane o 17:10 UTC 28 lutego 2002 roku, pokazuje początek jednej z tych burz w regionie. Widać na nim obszar przypominający wydmę we wschodnim Kolorado i zachodnim Kansas.

Kolejna intensywna burza pyłowa nawiedziła region w połowie lutego. Tym razem burza przeszła przez zachodni Teksas i wschodni Nowy Meksyk, zmieniając niebo w niesamowity pomarańczowy kolor. W niektórych miejscach widoczność spadła do zaledwie ćwierć mili.

Następny artykuł

Co kupić na komunię?

Oceń artykuł: Co pyli w lutym?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5