Co pyli w sierpniu?

Jest wiele powodów, żeby cieszyć się suchą i słoneczną pogodą o tej porze roku, ale jest to też okazja do radzenia sobie z kurzem. Jeśli martwisz się o wpływ pyłu na swoje zdrowie, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci go utrzymać w ryzach.

Zamglone niebo, które widzieliśmy w tym tygodniu na Florydzie, jest wynikiem pyłu saharyjskiego. Te smugi są powszechne od końca czerwca do sierpnia.

1. Pył saharyjski

Pył saharyjski to pióropusz suchego powietrza, który przemieszcza się z Afryki nad Atlantykiem, przesuwając się na północny zachód w kierunku Florydy. Zazwyczaj pojawia się w lipcu i sierpniu.

Pył może mieć różny wpływ na jakość powietrza, a także powodować podrażnienie oczu, problemy z zatokami i problemy z oddychaniem. Osoby cierpiące na astmę lub przewlekłe choroby płuc powinny ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu podczas burz pyłowych.

Pył może również nasilać alergie. Może również wpływać na widoczność, ponieważ wiatr, który go niesie, może wnosić pył do oczu.

Duży pióropusz pyłu saharyjskiego może pomóc w utrzymaniu spokoju w tropikach na początku sezonu huraganowego, ponieważ obniża temperaturę powierzchni morza i pomaga powstrzymać rozwój cyklonów tropikalnych. Jednak efekt działania pyłu jest zwykle mniejszy, gdy zbliża się sezon huraganów.

2. Pył z Zatoki Meksykańskiej

Niezwykle duży pióropusz pyłu wzbił się nad Atlantykiem z Afryki i będzie oddziaływał na część Florydy, Zatoki i innych części Stanów Zjednoczonych. W ciągu najbliższych dni niebo będzie zamglone, a widoczność ograniczona.

Gdy pióropusze saharyjskiego pyłu docierają do Zatoki Perskiej, przyciągają bakterie, które pochłaniają azot znajdujący się w wodzie. To może prowadzić do zakwitu toksycznych czerwonych alg, co nazywane jest czerwonym przypływem.

To normalne zjawisko, według naukowca Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) Davida Duniona. Zazwyczaj zaczynają się w czerwcu i osiągają szczyt w lipcu lub na początku sierpnia.

Chmury pyłu nie stanowią zwykle zagrożenia dla zdrowia ludzi, ale nadal zaleca się noszenie masek i pozostanie w domach osobom cierpiącym na astmę lub inne choroby układu oddechowego. Indeks jakości powietrza wskazuje na umiarkowane lub dobre warunki na Florydzie w tym tygodniu, ale osoby z istniejącymi wcześniej problemami z oddychaniem mogą zauważyć większy wpływ na ich zdrowie.

3. Burza tropikalna

Pułap pyłu z Pustyni Sahara, który powstrzymywał burze w tym roku, zaczyna się unosić i warunki są dojrzałe do rozwoju tropików. Eksperci spodziewają się, że miesięczna drzemka zostanie wkrótce przerwana i nowa fala huraganów może uderzyć w Stany Zjednoczone.

Intruzja suchego powietrza znana jako Warstwa Powietrza Saharyjskiego przesuwa się latem przez Atlantyk na zachód od Afryki i tłumi burze potrzebne do tworzenia układów tropikalnych. Następnie wstęga silniejszych wiatrów w średnich warstwach atmosfery, zwana afrykańskim wschodnim strumieniem odrzutowym, przenosi pył do części Oceanu Atlantyckiego.

Kombinacja tych dwóch wrogów zwykle wystarcza, aby w połowie sierpnia w basenie Atlantyku nie powstał żaden sztorm. W tym roku jednak panuje silna letnia La Nina, która może zmniejszyć ścinanie wiatru w tym miesiącu i pomóc w zwiększeniu aktywności tropikalnej.

4. Pył z cyklonów tropikalnych

W sezonie huraganowym na Atlantyku sierpień i wrzesień są uważane za szczyt aktywności burzowej. Dzieje się tak dlatego, że późne lato to czas, kiedy burze są najbardziej aktywne, a z nich zazwyczaj rodzą się cyklony tropikalne.

Gdy burze tworzą się u wybrzeży Afryki, napotykają suche, zapylone powietrze znad Sahary, które może je osłabić. Jednak w połowie sierpnia, kiedy warstwa saharyjskiego powietrza jest mniejsza, burze mogą nadal wzmacniać się w cyklony tropikalne, a nawet huragany.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna twierdzi, że suche powietrze i ścinanie wiatru to główne czynniki ograniczające powstawanie huraganów. Jednak według meteorologa z Narodowej Służby Pogodowej Chrisa Davisa istnieją pewne dowody na to, że pióropusze suchego saharyjskiego pyłu mogą również pomóc w powstrzymaniu burz nad Atlantykiem.

Poprzedni artykuł

Co pyli w maju?

Oceń artykuł: Co pyli w sierpniu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5