Czy kefir ma laktozę?

Kefir to fermentowany napój mleczny, który powstaje przez zmieszanie „ziaren” startera (złożonej mikrobiologicznej symbiotycznej mieszanki bakterii i drożdży z białkami, lipidami i cukrami) z dowolnym rodzajem mleka – kozim, owczym, krowim, sojowym, ryżowym lub kokosowym.

Wykazano, że kefir poprawia trawienie i tolerancję laktozy u osób dorosłych z nietolerancją laktozy. Ponadto wykazano, że kefir zmniejsza wydalanie wodoru z płuc i wzdęcia u tych osób.

Przyrządza się go z mleka krowiego

Kefir (wymawia się kuh-FEER) to fermentowany napój mleczny, który można przyrządzić z dowolnego rodzaju nabiału, w tym z mleka krowiego. Napój ten tradycyjnie przyrządza się, hodując mleko z żywymi kulturami zwanymi ziarnami kefiru, które są grudkami żelowych mikrobów składających się z bakterii i drożdży.

Ziarna zaczynają się namnażać i fermentować cukry w mleku, zamieniając je w kefir. Powstały kefir jest nieco cieńszy i mniej gęsty niż jogurt.

Podczas procesu fermentacji laktoza zawarta w mleku jest rozkładana na kwas mlekowy i wodę. Bakterie zawarte w kefirze mogą również pomóc w trawieniu i zmniejszyć objawy zespołu jelita drażliwego i choroby zapalnej jelit. Jeśli jednak masz problemy zdrowotne, przed spożyciem kefiru skonsultuj się z lekarzem.

Przyrządza się go z mleka koziego

Kefir (wymawia się kuh-FEER) to napój mleczny, który można przyrządzić z każdego rodzaju mleka, także koziego. Tradycyjnie wytwarza się go poprzez hodowanie mleka z kombinacją bakterii i drożdży zwanych ziarnami kefiru.

W przeciwieństwie do jogurtu, który wytwarza się poprzez gotowanie mleka przed dodaniem kultur bakterii, kefir może być fermentowany w temperaturze pokojowej bez żadnych dodatkowych przygotowań. Po dodaniu ziaren kefiru do mleka cały słoik pozostawia się do fermentacji na 24 godziny.

W końcu powstaje nieco rzadsza i bardziej kremowa wersja tego samego mleka, która jest bogata w korzystne składniki odżywcze, takie jak probiotyki i enzymy, które poprawiają trawienie, zdrowie jelit i zdrowie psychiczne.

Kefir z mleka koziego to prosty, pyszny dodatek do codziennej diety, który można stosować do picia lub w przepisach i smoothie. Jest świetnym źródłem składników odżywczych, w tym wapnia, witaminy B12 i potasu. Pomaga też w nietolerancji laktozy, co może pomóc Ci poczuć się lepiej i uniknąć problemów z trawieniem.

Przygotowuje się go z mleka sojowego

Tradycyjny kefir robi się z pełnego mleka krowiego, ale można go też przyrządzić z innych rodzajów mleka lub mleka roślinnego. Fermentuje się go poprzez mieszanie „ziaren kefiru” – małych galaretowatych kulek bakterii probiotycznych i drożdży z mlekiem.

Ziarna kefiru fermentują naturalnie występujący w mleku cukier, laktozę, tworząc napój gazowany o konsystencji podobnej do rzadkiego jogurtu. Jest bogaty w wapń, białko i witaminy z grupy B.

Jest zdrowym dodatkiem do Twojej diety i może być spożywany jako pikantny, bąbelkowy napój prosto ze szklanki lub jako pożywny napój w stylu jogurtu. Ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym dla zdrowia jelit i mikrobiomu.

Jeśli jednak nie tolerujesz laktozy lub masz chorobę, która wymaga unikania mleka, przed spożyciem kefiru koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Proces fermentacji może pomóc w rozłożeniu laktozy zawartej w mleku, a niektórzy ludzie uważają, że kefir poprawia ich trawienie.

Wykonany z mleka kokosowego

Kefir to żywe kultury bakterii i drożdży, które fermentują mleko kokosowe, tworząc pikantny, bąbelkowy napój. Zawiera wiele składników odżywczych, w tym wapń, magnez, fosfor, witaminę D, K2 i kwasy tłuszczowe.

Ma niską zawartość laktozy, ponieważ zawarte w nim bakterie kwasu mlekowego wstępnie trawią cukier. Dzięki temu kefir jest łatwiejszy do strawienia dla osób z nietolerancją laktozy i może pomóc w poprawieniu równowagi bakterii w mikrobiomie jelitowym.

Niewielka ilość laktozy jest w porządku dla wielu osób, ale może być lepiej całkowicie unikać produktów mlecznych, jeśli po ich spożyciu odczuwasz objawy. Spróbuj ograniczyć spożycie nabiału na kilka tygodni, żeby zobaczyć, jak zareaguje twoje ciało.

Aby zrobić kefir, po prostu połącz ziarna kefiru wodnego z mlekiem kokosowym i pozwól mu sfermentować. Następnie odcedź go i włóż ziarna kefiru z powrotem do świeżego mleka kokosowego, aby powtórzyć proces. Następnie przechowuj go w lodówce.

Następny artykuł

Co jeść przy anemii?

Oceń artykuł: Czy kefir ma laktozę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5