Czy napinanie mięśni coś daje?

Zginanie jest powszechnym ćwiczeniem siłowym i może pomóc w zwiększeniu siły mięśni. Jednak tak naprawdę nie robi wiele dla wzrostu mięśni.

Gdy napinasz lub rozciągasz mięśnie, powodujesz nacisk na włókna w tych mięśniach. Naprężenie powoduje tymczasowe skurczenie się włókien mięśniowych. Z czasem te mikrouszkodzenia goją się, a włókna mięśniowe stają się silniejsze.

Czy to pomoże Ci zbudować mięśnie?

Z napinaniem mięśni wiąże się kilka ukrytych korzyści.

Po pierwsze, aktywuje ono neurony kontrolujące pracę mięśni i utrzymuje je w zdrowiu. Pomoże to zapobiec kontuzjom i sprawi, że będziesz wyglądać i czuć się silny.

Ponadto, napinanie mięśni pomaga zwiększyć przepływ krwi do tych mięśni. Oznacza to, że więcej krwi przenosi do nich składniki odżywcze, takie jak glikogen i aminokwasy. W małym badaniu opublikowanym w European Journal of Applied Physiology szesnastu młodych mężczyzn miało za zadanie napinać biceps i triceps przez cztery sekundy przez pięć zestawów trzy razy w tygodniu przez 12 tygodni [1]. Zwiększyli oni produkcję siły izometrycznej o 12,5% w przypadku bicepsów i 14% w przypadku tricepsów!

Choć napinanie może zwiększyć siłę mięśni, nie buduje ich tak dużo jak inne metody. Jest to jednak świetny dodatek do treningu siłowego. Jest też mniej stresujący niż tradycyjny trening oporowy, więc możesz go wykonywać w wolnym czasie.

Czy może pomóc Ci schudnąć?

Giętkość to praktyka zginania części ciała lub określonej jego części. Jest często używana jako forma próżności, ale w rzeczywistości może pomóc Ci schudnąć i zbudować mięśnie.

Mięśnie możesz napinać podczas ćwiczeń lub po prostu myśląc o nich. Ta technika może wzmocnić połączenie umysł-mięśnie, zwiększyć wchłanianie składników odżywczych i ułatwić regenerację po treningu.

Może też pomóc w szybszym przyroście masy mięśniowej. Dzieje się tak dlatego, że napinanie się stymuluje organizm do uwalniania czynników wzrostu, dzięki czemu mięśnie stają się silniejsze.

Zwiększanie mięśni jest również skutecznym sposobem na spalanie tłuszczu. Jednak nie spala tyle tłuszczu, co inne metody ćwiczeń, takie jak bieganie czy jogging.

Czy może pomóc Ci lepiej się wyspać?

Najlepszym sposobem na dobry sen jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, ale niektórym łatwiej powiedzieć niż zrobić. Narodowa Fundacja Snu sugeruje, żeby w nocy spać co najmniej 7 godzin.

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie wspaniałego snu jest rozciąganie się i nie ma powodu, żebyś nie włączył do swojej rutyny kilku minut tego rozświetlającego ćwiczenia. Nie ma powodu, żebyś włączył do swojej rutyny kilka minut tego rozświetlającego ćwiczenia. Nie tylko poprawi to przepływ krwi, ale także zmniejszy napięcie mięśni i pomoże Ci spać spokojniej.

Można się założyć, że wielu z Was ma już dobrą rutynę rozciągania, ale jeśli nie, to dlaczego nie spróbować w tym tygodniu? Możesz być zaskoczony, jak bardzo poprawi się Twój sen. Najważniejsze to trzymać się swojego planu i być konsekwentnym. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, skonsultuj się z kręgarzem lub lekarzem, żeby ustalić najlepszą dla Ciebie strategię.

Czy to pomoże Ci uniknąć kontuzji?

Zginanie mięśni pomaga je wzmocnić i zmniejsza ryzyko kontuzji. Ułatwia też kontrolowanie ich podczas ćwiczeń i pomaga upewnić się, że kurczą się prawidłowo podczas treningu.

Rozciąganie może też pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji podczas podnoszenia ciężarów, zwłaszcza jeśli stosujesz odpowiednią technikę i podnosisz je w prawidłowej formie. Ważne jest, aby nie przeciągać i nie nadwyrężać mięśni, ścięgien i innych struktur podczas wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń.

Innym sposobem na uniknięcie kontuzji jest wykonanie mało intensywnego rozciągania przed podniesieniem ciężarów. Pomoże to zwiększyć przepływ krwi i dostarczyć tlen do mięśni, co zmniejszy ryzyko kontuzji, gdy zaczniesz podnosić ciężary.

Rozciąganie mięśni jest również pomocne, gdy wracasz do zdrowia po kontuzji. Ważne jest, żeby nie przesadzić, bo może to przedłużyć proces leczenia.

Poprzedni artykuł

Waga ciężka boks ile kg?

Następny artykuł

Dlaczego piłkarze klęczą?

Oceń artykuł: Czy napinanie mięśni coś daje?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5