Czy pływanie odchudza?

Pływanie to mało wymagająca, skuteczna forma ćwiczeń, która może pomóc Ci schudnąć. To także świetny trening dla osób cierpiących na bóle stawów.

Różne pociągnięcia pływackie spalają różną liczbę kalorii, a czas, przez jaki płyniesz, ma znaczenie. Najbardziej energochłonny jest styl motylkowy, który spala 450 kalorii w ciągu 30 minut.

To trening całego ciała

Pływanie to świetny sposób na pracę wszystkich głównych grup mięśniowych podczas jednego ćwiczenia. Możesz przełączać się między kilkoma pociągnięciami, takimi jak piersiowe i motylkowe, aby pracować nad różnymi mięśniami.

W basenie są cztery główne pociągnięcia: styl dowolny, grzbietowy, piersiowy i boczny. Każde z tych pociągnięć jest ukierunkowane na inną grupę mięśniową, co w efekcie daje trening całego ciała, który pomoże Ci spalić tłuszcz, zwiększyć wytrzymałość i zbudować siłę.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym pływakiem, czy doświadczonym zawodowcem, pływanie może być skutecznym i przyjemnym sposobem na utrzymanie formy. To mało wymagające ćwiczenie, które pomoże Ci schudnąć i utrzymać sprawność przez wiele lat.

Pływanie jest doskonałą formą treningu sercowo-naczyniowego, pozwalającą spalać kalorie nawet wtedy, gdy nie możesz chodzić przez dłuższy czas. Pomaga też utrzymać zdrowe serce, a także poprawić równowagę i postawę ciała.

Jest mało inwazyjne

Jeśli szukasz treningu, który spali więcej tłuszczu niż bieganie czy chodzenie, pływanie jest jedną z najlepszych opcji. Ćwiczenia w wodzie, takie jak pływanie, spalają kalorie na całym ciele, ale są szczególnie dobre dla dolnych partii ciała i rdzenia.

Jest to również dobre dla osób, które wracają do zdrowia po kontuzji lub mają artretyzm, osteoporozę lub choroby autoimmunologiczne, które sprawiają, że ich stawy są podatne na urazy podczas innych ćwiczeń. Pływalność wody sprawia, że jest ona bardziej pomocna i mniej obciąża kości i stawy, jak twierdzi dr Krabak.

Nie zapominaj, że możesz uzyskać świetny trening kardio i zbudować mięśnie, wykonując ćwiczenia o niewielkim natężeniu. Spróbuj dodać do swojego pływania kilka interwałów i zmieszaj pociągnięcia, żeby mięśnie mogły się domyślać.

Łatwe dla stawów

Pływanie jest świetnym ćwiczeniem dla osób z artretyzmem, ponieważ nie obciąża nadmiernie kolan i innych stawów. Ten rodzaj ćwiczeń jest również korzystny dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, które nie mogą brać udziału w ćwiczeniach o dużej intensywności, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy maszynach eliptycznych.

Wynika to z faktu, że pływalność wody zmniejsza wpływ na stawy przenoszące ciężar ciała, takie jak kolana, biodra i kręgosłup.

W dodatku krążenie odgrywa ogromną rolę w zdrowiu stawów, a pływanie sprawia, że krew przemieszcza się wzdłuż układu krwionośnego, co jest istotne dla utrzymania stawów w stanie rozluźnienia i elastyczności.

Jeśli dopiero zaczynasz pływać, zacznij od kilku okrążeń basenu i stopniowo wydłużaj czas, w miarę jak wzrasta Twój poziom komfortu. Możesz też spróbować łagodnej formy wodnego aerobiku.

To dobra zabawa

Pływanie spala mnóstwo kalorii i może być doskonałym sposobem na utratę wagi. To idealny wybór dla początkujących i wszystkich, którzy szukają mało intensywnego treningu całego ciała.

Podczas godzinnego pływania osoba ważąca 160 kg spala około 423 kalorii. Liczba spalonych kalorii zależy jednak od prędkości i formy pociągnięcia.

Badanie przeprowadzone przez Kay Cox z University of Western Australia wykazało, że pływanie może być świetnym ćwiczeniem spalającym tłuszcz. Po roku uczestnicy, którzy zaczęli pływać, stracili 1,1 kg więcej niż ci, którzy chodzili.

Poza spalaniem kalorii pływanie jest również dobre dla serca i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jest to także skuteczne ćwiczenie dla osób z przewlekłymi schorzeniami i urazami.

Poprzedni artykuł

Dlaczego piłkarze klęczą?

Oceń artykuł: Czy pływanie odchudza?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5