Dlaczego alkoholik się poci?

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, która pozwala mu pozbyć się toksyn i ochłodzić się.

Jeśli jednak budzisz się pokryty kałużą potu po spożyciu alkoholu, może to wskazywać na problem zdrowotny, który wymaga zbadania.

Nocne pocenie się może być spowodowane wieloma rzeczami, w tym odstawieniem alkoholu, niektórymi lekami, takimi jak antydepresanty, niskim poziomem cukru we krwi lub menopauzą.

1. Zwiększona przemiana materii

Przemiana materii w organizmie to szybkość, z jaką jego komórki rozkładają paliwa w celu wytworzenia energii. Proces ten zależy od wielu czynników, w tym warunków środowiskowych i poziomu aktywności.

Wysokie tempo przemiany materii pomaga zmniejszyć ryzyko przyrostu masy ciała. Jednak tempo metabolizmu zależy od diety, ćwiczeń, wieku, przyjmowanych leków i innych czynników.

Alkohol spowalnia ogólny metabolizm organizmu, zwłaszcza jeśli jest spożywany w dużych ilościach. Dzieje się tak dlatego, że może powodować duże obciążenie żołądka i przewodu pokarmowego, utrudniając przesuwanie się przez nie pokarmu. Może też spowolnić zdolność organizmu do metabolizowania tłuszczu i innych składników odżywczych.

2. Zmiana temperatury ciała

Alkoholik ma wyższą temperaturę ciała niż osoba niepijąca, co może sprawić, że będzie bardziej podatny na hipotermię. Dzieje się tak, ponieważ alkohol zakłóca regularne wahania temperatury ciała w ciągu dnia.

Normalna temperatura ciała człowieka waha się o około 1 stopień C (1,8 stopnia F) między najwyższym i najniższym punktem każdego dnia. Wszystko, co wykracza poza ten zakres, jest uważane za nienormalne.

Podczas kaca temperatura ciała może powoli wzrastać, możesz też doświadczyć nadmiernego pocenia się. Jest to znak, że Twój organizm uruchomił układ współczulny, znany też jako reakcja „walcz lub uciekaj”.

Na dodatek alkohol może spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu więcej krwi dociera do powierzchni skóry. Może to zniweczyć jeden z mechanizmów obronnych organizmu przed zimnem: ograniczenie przepływu krwi do skóry, co minimalizuje utratę ciepła z powierzchni ciała.

3. Picie w nadmiernych ilościach

Picie w nadmiernych ilościach polega na spożywaniu dużych ilości alkoholu w krótkim czasie. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym kaca, urazów, przedawkowania, a nawet zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (AUD).

Objawy picia w dużych ilościach mogą obejmować trudności z koncentracją, zaniki pamięci, zmiany nastroju i drażliwość. Mogą być też oznaką depresji lub lęku.

Niektórzy ludzie, którzy mają problem z jednorazowym piciem, mogą mieć poczucie, że nie są w stanie kontrolować swojego spożycia, obsesyjnie zastanawiać się, kiedy wypić następny raz, i rozwijać poczucie nienawiści do samych siebie.

Jeśli masz bliską osobę, która zmaga się z jednorazowym piciem, ważne jest, aby porozmawiać o tym otwarcie. Wyrażenie swoich obaw i zaoferowanie wsparcia może pomóc tej osobie w dokonaniu zmian.

4. Podwyższone ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest powszechnym problemem zdrowotnym, który może zwiększyć ryzyko poważnych schorzeń, takich jak zawał serca i udar mózgu.

Alkohol może przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi poprzez podniesienie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Picie dużych ilości alkoholu przez dłuższy czas może prowadzić do nadciśnienia, które jest główną przyczyną chorób układu krążenia.

Wiele badań wykazało, że umiarkowane picie (definiowane jako jeden do dwóch drinków dziennie dla zdrowych osób dorosłych) nie podnosi ciśnienia krwi.

W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że intensywne picie (definiowane jako trzy lub więcej drinków dziennie) może tymczasowo obniżyć ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, ale zmiana ta szybko się odwraca. American Heart Association zaleca, aby osoby pijące dużo alkoholu zmniejszyły jego spożycie o 50% lub więcej w ciągu kilku tygodni, aby zapobiec wystąpieniu nadciśnienia.

5. Nietolerancja alkoholu

Nietolerancja alkoholu to stan, w którym Twój organizm nie potrafi prawidłowo rozkładać alkoholu. Jest to dziedziczne zaburzenie metaboliczne, które wpływa na sposób, w jaki organizm przetwarza i wykorzystuje energię.

Osoby z nietolerancją alkoholu mają mutację genetyczną (zmianę), która sprawia, że enzym zwany dehydrogenazą aldehydową 2 jest mniej aktywny lub nieaktywny. Uniemożliwia to organizmowi przekształcenie aldehydu octowego w mniej toksyczną cząsteczkę.

W przypadku osób cierpiących na tę chorobę aldehyd octowy nie może zostać rozłożony i może gromadzić się we krwi i tkankach. Może to prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak zaczerwienienie twarzy, szyi i klatki piersiowej.

Nocne poty mogą być również oznaką nietolerancji alkoholu. W takich przypadkach należy zwrócić się do lekarza. Może to pomóc zapobiec rozwojowi potencjalnie zagrażającego życiu stanu.

Oceń artykuł: Dlaczego alkoholik się poci?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5