Dlaczego Balladyna jest dramatem?

Balladyna jest główną bohaterką polskiego dramatu napisanego przez Adama Głowackiego. Jego sztuki to między innymi Polowanie na karaluchy (które zdobyło nagrodę krytyków Hollywood Drama League w 1987 roku) i Antygona w Nowym Jorku, która otrzymała nagrodę Le Balladine w Paryżu za rok 1997.

Balladyna jest potężną i bezwzględną królową, która poślubia księcia Kirkora. Morduje też swoją siostrę Alinę oraz dwóch kochanków, Grabiego i Fona Kostryna. W wyniku swoich czynów sprowadza na siebie wyrok śmierci.

Postacie

Postacie w Balladynie to całkiem spory zespół. Od niestrudzonej szpiegowskiej Nicoli, przez tytułową bezwzględną złodziejkę, aż po nieustraszonego poszukiwacza przygód – nie brakuje tu zgryźliwości, żółci i humoru. Bohaterowie niekoniecznie są najbardziej atrakcyjni czy nawet najlepiej zaokrągleni, ale sam zakres i różnorodność ich wzajemnych interakcji wystarczy, by każdy czytelnik przewracał strony. Zwłaszcza, że duża część postaci to niezmiennie kobiety. W dodatku w powietrzu unosi się spora dawka kobiecej siły, co jest rzadkością w gatunku zdominowanym przez mężczyzn. To tylko kwestia czasu, kiedy aktualny dramat ustąpi miejsca bardziej przyjemnej i satysfakcjonującej fabule. To trudny wybór, ale trzeba go dokonać, by książka przetrwała próbę czasu.

Sytuacja

Balladyna jest biedną dziewczyną, która mieszka w skromnej chatce. Wraz z siostrą Aliną rywalizuje w konkursach zbierania malin, by wyjść za Kirkora.

Zabija siostrę, gdy przegrywa konkurs. Wstydzi się swojego czynu i zamyka się w wieży.

Kiedy się budzi, znajduje na czole krwawą plamę, której nie może usunąć, i dręczą ją wyrzuty sumienia. Cierpi również na straszne koszmary.

Jej matka jest wdową, która faworyzuje swoją córkę nad młodszą. Zostaje oślepiona przez piorun i umiera w torturach, gdy odmawia wyjawienia imienia swojej złej córki.

Historia Balladyny została oparta na polskiej operze Goplana z 1897 roku. Została ona zaadaptowana na scenę w 1974 roku przez Adama Hanuszkiewicza, a w roli Balladyny wystąpiła Anna Chodakowska.

Scenografia

Balladyna to dramat o krasnoludkach Calnar i ich władcy Colinie Stonetooth. Wcześniej krasnoludy żyły w pokoju i dobrobycie ze swoim miastem Thorin. Po bitwie o Thorin tysiąc Calnarów opuściło swój dom, by dołączyć do Colina na wygnaniu. Calnarowie byli spokojnym ludem, nie dążyli do zabijania ani do walki. Byli znani ze swojego rzemiosła i umiejętności tworzenia najlepszych towarów. Calnarowie byli również bardzo uzdolnieni w handlu. Byli znani jako najlepsi krasnoludowie w Golash i Chanderze, i byli bardzo znani ze swoich sztuk pięknych.

Jeśli masz na imię Balladyna, to sugeruje to, że jesteś naturalnym myślicielem i osobą rozwiązującą problemy. Lubisz poznawać nowe rzeczy i rozwiązywać zagadki, które wymagają analizy umysłowej i fizycznej. Jesteś również kreatywny i zorientowany na sztukę. Często chętnie pomagasz innym, poświęcając swój czas na projekty społeczne.

Tematy

Oprócz dramatu, jakim jest Balladyna, istnieje wiele innych fascynujących tematów, które sprawiają, że jest to film, który trzeba obejrzeć. Jednym z najbardziej imponujących jest wykorzystanie technologii w procesie opowiadania historii, na przykład robota, który potrafi śpiewać. Kolejnym jest sprytny sposób, w jaki Occoquan wykorzystuje siłę sztuki do promowania ducha wspólnoty. Trzecim tematem jest wykorzystanie morza jako tła opowieści. Ocean jest ważnym elementem narracji, ponieważ stanowi naturalną barierę między Occoquan a sąsiednimi miastami. Jest metaforą sposobu, w jaki Occoquan próbuje zrównoważyć swoje cele przemysłowe i obywatelskie, aby rozwijać się jako miasto.

Jaka jest Twoja ulubiona historia w tym dramacie?

Poprzedni artykuł

Na co zmarł Chopin?

Oceń artykuł: Dlaczego Balladyna jest dramatem?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5