Dlaczego chudnę w cukrzycy?

W cukrzycy Twoje ciało nie reaguje prawidłowo na insulinę, która jest potrzebna, aby glukoza mogła dostać się do komórek. W końcu zaczynasz tracić mięśnie i tłuszcz, co może prowadzić do utraty wagi.

Podjęcie kroków w celu poprawy swojej diety i ćwiczeń może pomóc Ci osiągnąć i utrzymać zdrową wagę. Może też obniżyć ryzyko rozwoju takich powikłań jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca.

1. Masz za wysoki poziom cukru we krwi.

Cukier we krwi, czyli glukoza, pochodzi ze spożywanych pokarmów i jest podstawowym źródłem energii dla Twojego organizmu. Pomaga zasilać komórki i dostarczać energię do mózgu i innych części ciała.

Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, może to prowadzić do powikłań, takich jak cukrzyca, choroby nerek, choroby oczu i choroby serca. Twój lekarz będzie z Tobą współpracował, aby ustalić docelowy zakres stężenia cukru we krwi, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Twój organizm wytwarza insulinę, która pomaga przenosić glukozę z krwi do komórek w celu uzyskania energii. Kiedy Twój organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie używasz jej prawidłowo, glukoza pozostaje we krwi i nie może dostać się do komórek, aby zostać wykorzystana na energię.

2. Jesteś odwodniony.

Wodnienie jest częstym problemem u osób z cukrzycą. Może być spowodowane przez kombinację czynników, w tym pocenie się (nadmierne pocenie się), wymioty lub biegunkę oraz częste oddawanie moczu.

Picie dużej ilości wody pomaga zapobiegać i leczyć odwodnienie związane z cukrzycą. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia problemów z nerkami i innych powikłań związanych z odwodnieniem.

Aby zachować odpowiednie nawodnienie, staraj się pić co najmniej 6 szklanek płynów dziennie, w tym wodę z pożywienia i soki owocowe. Jest to szczególnie ważne w gorące dni, kiedy pracujesz lub ćwiczysz na świeżym powietrzu oraz podczas lub po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Dorośli powinni również rozważyć stosowanie napojów dla sportowców, aby zastąpić płyny i elektrolity, takie jak sód i potas, które są tracone przez pocenie się. Może to pomóc w zapobieganiu skurczom.

3. Przyjmujesz zbyt dużo insuliny.

Kiedy jesz, trzustka uwalnia insulinę, aby pomóc organizmowi wykorzystać cukier zawarty w pożywieniu. Pomaga też wątrobie zmagazynować glukozę, aby mogła ją uwolnić, kiedy nie będziesz jadł przez jakiś czas.

Gdy posiłek zawiera dużo tłuszczu lub białka, działanie insuliny może trwać dłużej. Dlatego zastrzyki z szybko działającej insuliny powinny być przyjmowane przed posiłkiem.

Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać planu posiłków i upewnić się, że wiesz, co jesz. Należy również uważnie śledzić dawki insuliny i sprawdzać, czy przyjmujesz odpowiednią liczbę dawek.

4. Jesz za dużo.

Jedzenie za dużo może być problemem dla niektórych osób z cukrzycą. Czasami jest to wynik zaburzeń odżywiania, ale często jest to po prostu przypadek przejedzenia się podczas imprezy lub świątecznego posiłku.

Dobrym sposobem na określenie, czy jesz za dużo, jest codzienne śledzenie ilości spożywanych kalorii. Możesz również skorzystać z pomocy zarejestrowanego dietetyka lub trenera zdrowia, aby stworzyć plan, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Dla wielu osób z cukrzycą utrata wagi jest kluczową częścią zarządzania ich zdrowiem. Może pomóc im poczuć się bardziej energicznie, lepiej spać i zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwcukrzycowe.

5. Ćwiczysz za dużo.

Ćwiczenia są dobre dla ogólnego stanu zdrowia i mogą pomóc w utracie wagi. Ważne jest jednak, by ćwiczyć z umiarem.

Zgodnie z danymi National Institutes of Health (NIH), ludzie powinni wykonywać co najmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanych ćwiczeń. Mogą to być spacery, pływanie, jazda na rowerze i trening siłowy.

Jednak przesadzanie z ćwiczeniami może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak kontuzje i stan zwany zespołem przetrenowania, który może być niebezpieczny dla ogólnego stanu zdrowia.

Przetrenowanie może powodować bóle fizyczne, obniżenie poziomu energii, słaby sen, zmęczenie, powolną regenerację i osłabienie układu odpornościowego. Przetrenowanie może też spowodować, że Twój organizm stanie się odporny na insulinę i trudno będzie Ci kontrolować poziom cukru we krwi.

Poprzedni artykuł

Co przeczyszcza natychmiast?

Następny artykuł

Co obniża cholesterol?

Oceń artykuł: Dlaczego chudnę w cukrzycy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5