Dlaczego Orfeusz na zawsze utracił swoją ukochaną?

Dlaczego Orfeusz na zawsze utracił swoją ukochaną?

Tragiczna historia Orfeusza i jego ukochanej Eurydyki jest dobrze znana. Spotkali się w lesie i natychmiast się w sobie zakochali.

Orfeusz miał talent do muzyki, który urzekał zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Stał się znanym graczem na lirze, a jego głos oczarowywał każdego, kto słyszał jego grę.

Śmierć Eurydyki

Eurydyka była piękną nimfą leśną, w której zakochał się Orfeusz. Idealnie pasowała do jego muzyki i głosu, więc Hymenaios, bóg małżeństwa, pobłogosławił ich ślub.

Ostrzegł jednak, że ich doskonałość nie będzie trwała wiecznie. Wkrótce po ślubie Eurydyka wędrowała po lasach z Nimfami, gdy podszedł do niej Aristaeus, pasterz, którego urzekła jej uroda.

Hades, bóg podziemi, dał Orfeuszowi pozwolenie na zabranie Eurydyki z powrotem do świata żywych, ale pod jednym warunkiem. Mogła podążać za nim, gdy wychodził na światło dzienne z podziemi, ale nie mogła na niego patrzeć, dopóki oboje nie wyszli na powierzchnię.

Orfeusz zgodził się i rozpoczął swoją długą wędrówkę z podziemi. Jednak gdy zaczął się wspinać, zaczął wątpić, że został oszukany przez Hadesa.

Zejście Orfeusza do świata podziemnego

W wersji Wergiliusza Orfeusz zszedł do świata podziemnego, aby uratować Eurydykę. Jego jedyną bronią była lira i głos, który oczarował bogów Hadesu i Persefonę, by wpuścili go do królestwa zmarłych.

Orfeusz błagał bogów Hadesu, by pozwolili mu przywrócić Eurydykę do życia. W końcu mu się to udało.

Istnieją jednak także wersje tej historii, które sugerują, że Orfeuszowi nie udało się uratować ukochanej. Na przykład Sympozjum Platona wyjaśnia, że bogowie dali mu jedynie objawienie Eurydyki.

Na te wersje wyraźnie wpływa chtoniczny kontekst opowieści oraz fakt, że istniał wyraźny związek między Orfeuszem a mistyką religijną. Ta interpretacja wyjaśnia również obecność w opowieści Hekate, bogini czarów.

Hekate była popularną boginią w religii greckiej i ważnym aspektem misteriów orfickich. Była kojarzona z czarami i skrzyżowaniami, a także z nekromancją (komunikacją między żywymi i umarłymi).

Powrót Orfeusza do świata żywych

Orfeusz był jednym z najbardziej znanych poetów i muzyków w starożytnej Grecji. Był także towarzyszem Jasona w jego poszukiwaniach Złotego Runa i zszedł do podziemnego świata Hadesu w poszukiwaniu swojej ukochanej Eurydyki.

Historia Orfeusza i Eurydyki należy do najpiękniejszych i najbardziej chwytających za serce w mitologii greckiej. Jest to również historia odwagi i stawia pytanie: jak daleko posunąłbyś się dla miłości?

W niektórych wersjach tej historii Orfeusz wszedł do Hadesu, aby odzyskać Eurydykę, ale nie udało mu się to. Zamiast tego został odtrącony przez boga podziemi, Charona.

Orfeusz wrócił do świata żywych. Zanim jednak mógł wyprowadzić Eurydykę z podziemi, Persefona i Pluton poprosili go o przestrzeganie jednej zasady: Orfeusz nie powinien patrzeć na Eurydykę, dopóki oboje nie opuszczą całkowicie świata podziemnego.

Śmierć Orfeusza

Historia Orfeusza jest wyjątkowa w mitologii greckiej. Nie słynął z umiejętności walki ani z wyczynów siłowych, lecz z muzyki i poezji.

Przysięgając Eurydyce, Orfeusz pragnął być z nią na zawsze. Zrobiłby wszystko, żeby się z nią połączyć.

Jednak wkrótce zdał sobie sprawę, że jego ukochana nie wróci. Orfeusz był tak smutny, że ledwo mógł znieść życie.

Był tak zrozpaczony, że udał się do podziemi, aby spróbować przywrócić Eurydykę do życia. Błagał Plutona i Prozerpinę o jej powrót, a jego wymowne pieśni były tak poruszające, że Hades pozwolił mu zabrać ją ze sobą.

Kiedy mieli odejść, Orfeusz odwrócił się, by sprawdzić, czy Eurydyka idzie za nim, ale jej już nie było. Odeszła do podziemi, a Orfeuszowi zabroniono oglądać się za siebie.

Poprzedni artykuł

Czemu służą ironia i satyra?

Następny artykuł

Czym jest muzyka?

Oceń artykuł: Dlaczego Orfeusz na zawsze utracił swoją ukochaną?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5