Dlaczego pietruszka żółknie?

Niezależnie od tego, czy uprawiasz pietruszkę w domu, czy na zewnątrz, potrzebuje ona światła słonecznego do fotosyntezy, która wytwarza energię potrzebną do wzrostu. Jeśli jednak pietruszka nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, może zacząć żółknąć i obumierać.

Nadmierne nawodnienie jest główną przyczyną tego problemu, może też prowadzić do gnicia korzeni, infekcji grzybiczych oraz inwazji przędziorków i mszyc. Jeśli masz któryś z tych problemów, musisz go jak najszybciej opanować.

Nadmierne podlewanie

Pietruszka jest jednorocznym ziołem, które rośnie szybko i łatwo, ale może też być podatna na wiele problemów pielęgnacyjnych, które powodują żółknięcie jej liści.

Nadmierne podlewanie jest jednym z najczęstszych powodów żółknięcia pietruszki. Zbyt częste podlewanie wysusza glebę i uniemożliwia jej wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, których roślina potrzebuje, aby przetrwać.

Rozwiązanie: Przed podlaniem podnieś doniczkę i sprawdź, czy jest wilgotna. Jeśli roślina wydaje się lekka lub gąbczasta, prawdopodobnie jest za sucha.

Przelewanie może też powodować gnicie korzeni. Zbyt duża ilość wody zakłóca normalne funkcjonowanie korzeni, przez co nie mogą one pobierać składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu pietruszki. Objawy gnicia korzeni to: wilgotne lub mięsiste korzenie, czerwone plamy na korzeniu palowym i chore liście.

Zła gleba

Zła jakość gleby może być przyczyną wielu problemów. Może być spowodowana nadmierną uprawą, brakiem płodozmianu lub brakiem dostępności składników odżywczych.

Zła jakość gleby spowoduje, że korzenie pietruszki będą miały trudności z poruszaniem się i ograniczą możliwość wchłaniania niezbędnych składników odżywczych. Może to prowadzić do zahamowania wzrostu i żółknięcia liści.

Jeśli używasz gleby o niskiej jakości, przesadź pietruszkę do gleby o lepszej przepuszczalności i podlewaj ją bardziej regularnie.

Ważne jest także, aby unikać nadmiernego podlewania pietruszki. Nadmierne podlewanie może spowodować rozwój grzybów, które zaatakują korzenie rośliny, co w konsekwencji doprowadzi do gnicia korzeni.

Zbyt dużo światła słonecznego

Niestety pietruszka lubi słońce, ale zbyt dużo słońca może wysuszyć jej liście i spowodować, że staną się żółte. Aby uniknąć tego problemu, umieść pietruszkę w miejscu zacienionym w najgorętszej części dnia.

Przelewanie to kolejny powód, dla którego pietruszka żółknie. Może się to zdarzyć, gdy gleba zamoknie, co może mieć miejsce, gdy przepełnisz pojemnik lub nie zapewnisz wystarczającej cyrkulacji powietrza.

Aby zapobiec temu problemowi, wymieszaj ziemię doniczkową z materiałami organicznymi, które nie są zbyt piaszczyste. Dzięki temu gleba będzie mogła wchłonąć więcej wody, a także wpuścić do niej tlen i dwutlenek węgla. Pomoże to także korzeniom rośliny wchłonąć składniki odżywcze.

Mszyce

Parsley jest podatny na mszyce, które mogą powodować żółknięcie liści. Te małe owady wysysają płyny z liści i łodyg, powodując ich odbarwienie.

Infestacje mogą również prowadzić do zahamowania wzrostu i osłabienia liści. Mszyce są na tyle małe, że trudno je zauważyć, ale mogą być trudne do wyeliminowania bez pomocy sprayu z olejkiem neem.

Rozwiązanie: Odetnij wszystkie porażone liście i ich odbarwione łodygi, a następnie usuń ziemię. Dzięki temu pietruszka odzyska zdrowie i będzie rosła szybciej.

Pająki to kolejne szkodniki, które powodują żółknięcie pietruszki. Te pajęczaki budują swoje kolonie na spodniej stronie liści pietruszki i żywią się nimi. Ich ślady po ugryzieniach wyglądają jak krostki, mogą też zostawiać na liściach lepką spadź, która przyciąga mrówki.

Przeszkody

Rośliny pietruszki mogą być atakowane przez takie szkodniki, jak mszyce, przędziorki i grzyby. Szkodniki te wyjadają soki rośliny, przez co traci ona składniki odżywcze i żółknie.

Rozwiązanie: Regularnie sprawdzaj, czy na roślinie nie ma robaków, a jeśli są widoczne, wytnij je. Możesz też spryskać zaatakowane miejsca roztworem olejku neem lub środka grzybobójczego na bazie miedzi.

Innym możliwym powodem żółknięcia liści pietruszki jest zbytnie zacienienie lub słaba gleba, w której brakuje niezbędnych składników odżywczych. Jest to częsty problem w gorącym klimacie, który może prowadzić do więdnięcia i obumierania liści.

Oceń artykuł: Dlaczego pietruszka żółknie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5