Dlaczego piłkarze klęczą?

Na całym świecie zawodnicy klękają na trybunach przed meczami, aby zaprotestować przeciwko rasizmowi. Zaczęło się to w Stanach Zjednoczonych, kiedy rozgrywający NFL Colin Kaepernick uklęknął podczas hymnu narodowego, by opowiedzieć się za sprawiedliwością rasową, i rozprzestrzeniło się na sporty na całym świecie.

Kilku wysoko postawionych polityków wezwało do zakazania klękania, w tym minister spraw wewnętrznych Priti Patel i minister edukacji Gillian Keegan. Twierdzą oni, że gest ten jest deklaracją polityczną i że tworzy podziały.

Sprawiedliwość rasowa

Piłkarze na całym świecie przyklękają przed meczami w ramach cichego protestu przeciwko niesprawiedliwości rasowej i aby wesprzeć ruch Black Lives Matter. Protest stał się popularny po zabójstwie George’a Floyda, nieuzbrojonego Afroamerykanina, który został zabity przez policjanta w Minnesocie w maju 2020 roku. Orzekła, że zawodnik może nosić antyrasistowskie koszulki na boisku podczas meczów, jeśli robi to w celu podniesienia świadomości społecznej, a nie z powodu rywalizacji.

Ale pomimo tego, że jest to najpopularniejszy sport na świecie, rasizm pozostaje problemem dla czarnych i nie-białych graczy na boisku i poza nim. Podobnie jak w przypadku hymnu, ważne jest, by zawodnicy mieli przestrzeń, w której mogą korzystać z wolności słowa. Ale ta przestrzeń musi być także wykorzystana do zajęcia się szerszymi kwestiami, które mają wpływ na czarnych ludzi.

Czarne życie ma znaczenie

Wielu piłkarzy zaczęło klękać przed rozpoczęciem meczu, aby zwiększyć świadomość ruchu Black Lives Matter. Jest to gest, który staje się coraz bardziej powszechny w sporcie i jest wykorzystywany nie tylko do zwrócenia uwagi na rasizm, ale także do okazania wsparcia dla sprawiedliwości społecznej w ogóle.

W Stanach Zjednoczonych Black Lives Matter powstało jako odpowiedź na przemoc policyjną i stało się pełnoprawnym ruchem, który rozprzestrzenił się na cały kraj. Jego członkowie to często zmarginalizowani Czarni, którzy walczą o sprawiedliwość społeczną w ogóle i przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę.

W rezultacie walczą o wiele kwestii związanych ze sprawiedliwością społeczną, w tym o prawa nieudokumentowanych Czarnych i o defundację departamentów policji. Te wysiłki odniosły sukces w miastach w całym USA.

Pride

Pride to święto lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transgenderowych (LGBT+). W czerwcu na całym świecie odbywają się imprezy, parady i koncerty.

W tym miesiącu upamiętnia się również powstanie Stonewall w 1969 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało ruch na rzecz praw osób LGBTQ+.

Podczas gdy wiele osób LGBT+ jest dumnych ze swojej tożsamości, inni mogą czuć się zawstydzeni lub obawiają się. Mogą obawiać się ostracyzmu lub złego traktowania.

Akt uklęknięcia może jednak pomóc zwrócić uwagę na problemy społeczności LGBTQ+. Choć nie zawsze łatwo jest otworzyć się na temat swojej seksualności lub płci, Pride oferuje osobom LGBTQ+ możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami i bycia częścią społeczności. Dzięki temu mogą czuć się bezpieczne i kochane. Może też pomóc w nauczeniu reszty świata o wielkości, sile i pięknie społeczności LGBTQ+.

Demanding Change

Piłkarze przyklękają na znak cichego protestu przeciwko niesprawiedliwości rasowej i w celu wsparcia ruchu Black Lives Matter. Gest ten jest symbolem solidarności i protestu i stał się popularny na całym świecie.

Ankieta przeprowadzona wśród fanów piłki nożnej w Europie wykazała, że ponad jedna trzecia osób uważa, że jest to ważne dla walki z rasizmem. Jednak niektóre kraje nie poparły tego gestu, a piłkarze Anglii zostali wygwizdani przez węgierskich kibiców, gdy uklękli przed meczem Ligi Narodów w czerwcu.

Gest ten został po raz pierwszy użyty w 2016 roku przez amerykańskiego futbolistę Colina Kaepernicka, aby zwrócić uwagę na niesprawiedliwość rasową w NFL. Gest ten został szeroko przyjęty w innych sportach i ligach na całym świecie, zwłaszcza w Europie.

Przez cały turniej piłki nożnej kobiet na Olimpiadzie w Tokio, drużyny z całego świata uklękły przed rozpoczęciem meczu, aby okazać solidarność z ruchem Black Lives Matter. Cała drużyna kobiet z USA, z wyjątkiem jednej, uklękła przed meczem o brązowy medal z australijską drużyną Matildas w Tokio w środę.

Następny artykuł

Czy pływanie odchudza?

Oceń artykuł: Dlaczego piłkarze klęczą?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5