Dlaczego Pinokio zmienił się w osła?

Pinokio to postać obecna w literaturze od ponad 150 lat. Jest niegrzecznym, samolubnym, naiwnym chłopcem.

Często wpada w kłopoty i ma skłonność do kłamstwa. W filmie Walt Disney przerobił tę bajkę tak, by była bardziej atrakcyjna dla dzieci.

Honest John

Pinokio Walta Disneya jest znany z tego, że jest morałem o byciu odważnym, prawdomównym i bezinteresownym. To historia, która pokazuje, jak trudno jest być prawdziwym chłopcem i jak wielki wpływ na życie może mieć niemoralność.

Ten film zawiera także wyraźne przesłania, których dziecko może nie być w stanie zrozumieć. Na przykład, kiedy Woźnica przedstawia swój plan przewiezienia głupich małych chłopców na Wyspę Rozkoszy, jest oczywiste, że zabierze ich z dala od ich rodzin i cywilizacji.

To także znak handlu dziećmi lub niewolnictwa dziecięcego. To także duży problem w dzisiejszych czasach, a w przeszłości sprzedawanie chłopców do niewoli nie było niczym niezwykłym.

Nieuczciwy John i Gideon są poplecznikami wynajętymi przez Woźnicę, by zwabić głupich małych chłopców na Wyspę Rozkoszy, gdzie zostaną zamienieni w osły i sprzedani do kopalni soli lub cyrku. To bardzo okrutny sposób traktowania dzieci i łatwo je przestraszyć.

Wyspa Rozkoszy

Pinokio Disneya to bajka z morałem, ale jeśli przyjrzeć się jej bliżej, Wyspa Rozkoszy jest tak naprawdę cienką metaforą handlu ludźmi. Woźnica zwabia chłopców na swoją wyspę obietnicami nieograniczonej zabawy i wolności, a wszystko to za darmo.

Dzieci idą dobrowolnie, ale kilka z nich nie zachowuje się dobrze. Te, które nie potrafią mówić, są wrzucane do skrzyń i odsyłane na stały ląd, gdzie w końcu Woźnica sprzedaje je do ciężkiej pracy w kopalniach soli lub cyrkach za pieniądze. Nieliczne osły, które zachowują głos, są trzymane przez Woźnicę do czasu, aż i one stracą głos lub zostaną usunięte, aby nie ostrzegały innych ofiar przybywających na wyspę.

Choć nie można mieć pewności, być może jeden drink piwa spowodował przemianę chłopców w osły. To może tłumaczyć, dlaczego Lampickowi po wypiciu piwa wyrosły ośle uszy, a Pinokio zmienił się tylko częściowo, gdy przestał pić piwo.

Niebieska Wróżka

Niebieska Wróżka jest jedną z najbardziej życzliwych postaci w Pinokiu. Wyciągając go z wielu różnych sytuacji, zawsze ma na uwadze jego dobro i nie rezygnuje z niego.

Gdy Geppetto tworzy Pinokia, pragnie, by stał się on prawdziwym chłopcem, więc Błękitna Wróżka spełnia jego życzenie. Jednak mimo tego błogosławieństwa, Pinokio pozostaje drewnianą marionetką i musi ciężko pracować, żeby się zachowywać.

Kiedy już to zrobi, Wróżka zabiera go i Geppetto do swojego domu. Uczy go, by słuchał swojego sumienia i był dobry.

Daje mu też kilku swoich zwierzęcych przyjaciół, by pomagali mu w jego przygodach. Figaro i Cleo to całkiem przyzwoici pomocnicy, ponieważ są przyjaźni i sympatyczni, a także nie rzucają Pinokiowi złych spojrzeń, gdy ten źle się zachowuje.

Geppetto

Pytanie, dlaczego Pinokio zamienił się w osła, pozostaje jednym z najtrudniejszych do odpowiedzi. Może się wydawać, że to prosta sprawa magii filmowej, ale tak nie jest.

Oryginalna historia Pinokia, opublikowana w 1940 roku przez Disneya, zaczyna się od żalu Geppetto po stracie żony i syna. Jest to szczególnie widoczne w scenie otwierającej film, kiedy Geppetto sięga po zdjęcie swojej utraconej rodziny i życzy sobie, aby Pinokio stał się prawdziwym chłopcem.

W końcu życzenie Geppetto zostaje spełnione. Kiedy Niebieska Wróżka przybywa do warsztatu Geppetto, ożywia Pinokia.

Kiedy zostaje wysłany do szkoły, Pinokio źle się zachowuje i wpada w kłopoty z kolegami z klasy. To denerwuje Geppetto, który uważa, że Pinokio powinien zachowywać się jak normalne dziecko. Kiedy jednak spotyka lalkarza Stromboli, który jest zafascynowany Pinokiem, proponuje mu pracę na swojej scenie jako główna atrakcja. Pomimo chęci zdobycia sławy i fortuny, Pinokio postanawia uratować Geppetto. W wyniku tego aktu bezinteresowności Pinokio traci uszy i ogon swojego osiołka.

Oceń artykuł: Dlaczego Pinokio zmienił się w osła?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5