Polska to kraj fanów piłki nożnej, którzy zawsze starają się ulepszyć swoją drużynę. Ale dlaczego ich drużyna narodowa ma tak słabe wyniki?
Mieli problemy z zakwalifikowaniem się do Mistrzostw Świata. Wynika to po części z tego, że nie inwestują zbyt wiele pieniędzy w ten sport i nie mają dobrych zawodników.
Nie inwestują zbyt wiele pieniędzy w piłkę nożną
Piłka nożna jest niezwykle popularnym sportem, ale jest też bardzo ryzykowną inwestycją. Mimo to wielu ludzi nadal inwestuje w swój ulubiony klub piłkarski.
Nie dlatego, że uważają, iż drużyna poniesie porażkę, ale raczej dlatego, że chcą zobaczyć, jak ich klub wygrywa. Podczas zimnej wojny Polska była częścią reżimu komunistycznego, a piłka nożna była wspierana przez państwo.
W tym czasie Górnik Zabrze i Legia Warszawa były najlepszymi klubami w Europie. Jednak wraz z upadkiem komunizmu straciły one swoje fundusze.
Polska reprezentacja nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata od 1986 roku. Nie wygrała turnieju europejskiego od 2002 roku.
Nie mają dobrych piłkarzy
Polska jest dużym krajem z silną gospodarką, ale nie ma dobrych drużyn piłkarskich. Jej czołowe kluby to Legia, Cracovia i Lech Poznań, ale nie są one mocno obecne w Europie.
Jeśli chcesz mieć silną drużynę w piłce nożnej, musisz zainwestować w dobrych zawodników. Powinieneś też zatrudnić dobrego trenera i kupić dobry stadion.
Czasami jednak pieniądze, które wkładasz w swój klub, nie są tego warte. To tak jak z inwestowaniem w akcje linii lotniczych – możesz zarobić dużo pieniędzy w okresie dobrej koniunktury, ale kiedy spadnie, nie odzyskasz żadnej wartości.
Gdy nie masz dobrych zawodników, trudno jest rywalizować w Europie. Możesz wygrywać mecze z małymi krajami, ale nie wygrasz Ligi Mistrzów.
Nie mają dobrego trenera
Polska reprezentacja od dawna nie miała dobrego trenera. Ostatnim był Czesław Michniewicz, który objął ją w styczniu 2022 roku.
Miał wiele zadań do wykonania, w tym pokonanie Szwecji 2:0 w meczu play-off, aby zagwarantować sobie miejsce na Mistrzostwach Świata w Katarze. Obronił również pozycję Polski w najwyższej klasie rozgrywek Ligi Narodów.
Jednakże występy drużyny w fazie grupowej Mistrzostw Świata były wątpliwe. Zremisowali z Meksykiem 0:0, wygrali z Arabią Saudyjską 2:0 i przegrali z Argentyną 0:2.
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) podjął decyzję o nieprzedłużeniu kontraktu z trenerem Czesławem Michniewiczem. Uważa się, że nie zrobił on wystarczająco dużo, aby przekonać do siebie kibiców.
Nie mają dobrego stadionu
Wielka liczba polskich stadionów jest mała i może pomieścić tylko około 15 000 osób. Dotyczy to zwłaszcza drużyn z niższych lig lub amatorskich.
Mimo to sport jest bardzo popularny w Polsce i w całym kraju działa wiele klubów piłkarskich. Istnieje nawet kilka lig piłkarskich dla drużyn zawodowych.
Pierwszy mecz piłkarski rozegrano w Polsce 14 lipca 1894 roku, kiedy to członkowie klubu Sokół ze Lwowa zmierzyli się z zawodnikami z Krakowa. Mecz trwał tylko sześć minut, ale drużyna ze Lwowa wygrała go po tym, jak Włodzimierz Chomicki zdobył jedyną bramkę.
To był początek złotej ery dla polskiej reprezentacji, która doprowadziła ją do dwóch trzecich miejsc na Mistrzostwach Świata. W tym czasie trener Kazimierz Górski stworzył szybkie, kontratakujące drużyny. Wprowadził też takich zawodników jak Kazimierz Deyna i Włodzimierz Lubański, którzy stali się najlepszymi strzelcami polskich bramek.