Gdzie przechodzi Messi?

Mając na koncie rekordową, siódmą Złotą Piłkę, nie ma wątpliwości, że Lionel Messi jest jednym z największych piłkarzy w historii. Ale czy jest jeszcze czas, aby dopisać do swojego dorobku kolejne trofeum?

Choć nie da się zaprzeczyć, że Messi jest na wylocie z gry, są pewne aspekty jego gry, które wciąż pozostają nienaruszone. Przyjrzyjmy się kilku kluczowym obszarom, w których może nadal się rozwijać.

Drybling

Jeśli chodzi o podania w powietrzu, Lionel Messi jest na szczycie swojej gry. Nic dziwnego, że zawodnik Barcelony jest najlepszym piłkarzem na świecie.

Kluczem do jego niesamowitych zdolności dryblingu jest umiejętność trzymania piłki cały czas blisko ciała. To utrudnia obrońcom dostrzeżenie piłki, a jemu daje swobodę błyskawicznej zmiany kierunku biegu podczas dryblingu.

To dlatego potrafi dryblować obok zawodników jednym dotknięciem piłki. Jeden z fanów na Twitterze podzielił się ostatnio spowolnionym klipem, na którym Messi drybluje w powietrzu.

Palce, na których biega, wydają się dodawać mu dodatkowej prędkości, ułatwiając mu poruszanie się w powietrzu i zmienianie kierunku bez oddawania piłki. Jeśli chcesz poprawić swój drybling, zacznij od ćwiczenia jak najszybszego przechodzenia przez pachołki.

Podania

Jednym z najbardziej przyciągających uwagę aspektów gry Messiego są jego podania w powietrzu. Jest to umiejętność, którą doskonalił w czasie swojej pracy w Barcelonie i dzięki której pozostaje jednym z najbardziej kreatywnych podających w historii.

Jest to forma sztuki, która jest prawdopodobnie bardziej męcząca niż bezpośredni bieg po skrzydle. Naukowcy odkryli, że ciało dryblera zwiększa obciążenie metaboliczne, co może prowadzić do zmęczenia.

To dlatego zawodnicy tacy jak Gareth Bale i Cristiano Ronaldo wykorzystują swoją szybkość, siłę i pracę nóg, aby dryblować obok przeciwników, podczas gdy Messi woli biec bezpośrednio na nich. To styl, który jest bardziej wymagający, ale który wie, że jest w stanie zapewnić.

Statystyki Opta pokazują, że w tym sezonie zagrał 18 piłek przelotowych, czyli ponad dwa razy więcej niż jakikolwiek inny zawodnik w La Liga. Jest to jeszcze bardziej imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że żaden inny zawodnik w czołowych ligach europejskich nie wykonał ich więcej niż Messi.

Obrona

Choć wiele osób skupia się na atakującej stronie gry Messiego, jego defensywa jest równie ważna. Obrońcy Argentyny są szczególnie imponujący na Mistrzostwach Świata, przechodząc przez trzy mecze pucharowe bez straty gola.

To w dużej mierze zasługa sposobu gry – a Messi im w tym pomaga.

Gdy obrona jest zdezorientowana, Messi potrafi wybrać odpowiednie podanie. Ma talent do znajdowania piłek, które rozdzielają obronę i pozwalają kolegom z drużyny na wbiegnięcie do środka.

Ten szczególny fragment podania Messiego przeciwko Chorwacji w półfinale był doskonałym przykładem. Było ono możliwe dzięki temu, że obrońca zatrzymał się i sprawdził swoje ramię, kiedy Messi podkręcił do niego piłkę.

Gole

Kiedy ludzie myślą o Lionelu Messim, zazwyczaj wyobrażają go sobie jako błyskotliwego dryblera. Do pewnego stopnia jest to prawda, ale on nie jest tylko dryblerem, jest też fantastycznym podającym

Dlatego jest tak niebezpieczny przy rozgrywaniu piłki. Nie polega na turbodoładowanym tempie i sile takich zawodników jak Gareth Bale czy sile, pracy nóg i sztuczkach Cristiano Ronaldo, aby robić nieludzko wyglądające rzeczy, ale wykorzystuje swoją równowagę i tempo, aby slalomem znaleźć się w przestrzeni za obrońcą.

Robi to z rozmachem na Mistrzostwach Świata, ostatnio w meczu z Chorwacją, kiedy to rozpędził się i wykonał niesamowity bieg obok Josko Gvardiola, który zakończył się idealnym podaniem do Alvareza.

Poprzedni artykuł

Jakie są sztuki walki?

Oceń artykuł: Gdzie przechodzi Messi?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5