Jak łączyć taśmy LED szeregowo czy równolegle?

Jak łączyć taśmy LED szeregowo czy równolegle?

Ledy mają duży potencjał, mogą być naprawdę fajne i dodawać kolorów i światła do Twoich projektów. Ale zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, jak je prawidłowo podłączyć.

To może być trochę trudne, jeśli nie znasz się na obwodach elektrycznych i okablowaniu. Ale nie jest to tak trudne, jak się wydaje.

Podłączanie szeregowe

Paski LED są zazwyczaj podłączane na jeden z dwóch sposobów: szeregowo lub równolegle. Wybór właściwego typu połączenia jest ważny, ponieważ może mieć wpływ na jasność światła i jego trwałość.

W układzie szeregowym każda listwa jest podłączona do tego samego źródła zasilania. Pozwala to na dostarczenie stałego prądu do każdej listwy i zapobiega problemom takim jak ucieczka termiczna.

Obwody te mogą być jednak trudne do zainstalowania. Jeśli jeden pasek ulegnie awarii, cały obwód zostanie odcięty.

Nie jest to wielki problem w przypadku szeregowego łączenia dużych tablic, ale może być kłopotliwe, gdy używasz kilku pasków i chcesz, żeby świeciły nawet wtedy, gdy jeden się przepali.

Na szczęście istnieje wiele rozwiązań umożliwiających równoległe łączenie pasków LED. Główną zaletą jest to, że spadek napięcia na dłuższych odcinkach przewodu nie będzie tak zauważalny, dzięki czemu paski LED będą wyglądały bardziej jednolicie i jaśniej.

Łączenie równoległe

Kiedy masz łańcuch pasków LED i chcesz je połączyć, może być trochę trudno dowiedzieć się, jak to zrobić. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między łączeniem taśm LED w sposób szeregowy i równoległy, aby wybrać najlepszy sposób na rozświetlenie projektu.

W połączeniu szeregowym każda taśma LED przekazuje część swojego prądu innym taśmom. To pomaga zwiększyć ogólną jasność wszystkich elementów w łańcuchu.

W połączeniu równoległym każda z taśm LED ma swoje własne połączenie z zasilaczem. Oznacza to, że każdy z nich będzie otrzymywał inny prąd, ale będzie miał takie samo napięcie.

Ten rodzaj połączenia może być świetnym rozwiązaniem dla większych projektów, które wymagają dużej mocy. Musisz jednak pamiętać, że może to prowadzić do dużego poboru prądu, co może spowodować zużycie diod LED i ich przedwczesne przepalenie.

Połączenie koniec do końca

Generalnie rzecz biorąc, połączenie szeregowe pomoże zwiększyć jasność wszystkich pasków LED w obwodzie. Dzieje się tak dlatego, że każda pojedyncza taśma przekazuje część swojego prądu pozostałym taśmom.

Połączenie szeregowe taśm LED ma jednak pewne wady. Jedną z nich jest potencjalny dodatkowy spadek napięcia, który może zmniejszyć moc świecenia diod LED znajdujących się najdalej od źródła zasilania.

Aby uniknąć tego problemu, wiele osób decyduje się na łączenie sekcji LED koniec do końca. Ten sposób łączenia nie zmienia wymaganego napięcia wejściowego, ale zmniejsza ilość napięcia i prądu docierającego do dalszych odcinków taśmy LED.

Łączenie w łańcuch

Jeśli instalujesz taśmy LED na dużym obszarze, łączenie ich w łańcuch jest doskonałą opcją. Pozwoli ci to rozszerzyć oświetlenie bez konieczności prowadzenia nowych przewodów za każdym razem, gdy potrzebujesz dodatkowego światła.

Podłączając serię taśm LED, musisz dopasować przewody ujemne i dodatnie każdej taśmy do przewodów dodatnich i ujemnych następnej taśmy. Na przykład czerwony przewód łączy się z czerwonym, zielony z zielonym itd.

Chcesz również upewnić się, że każde połączenie jest pokryte osłoną termokurczliwą. Ochroni to połączenia przed uszkodzeniem i pomoże zapobiec przegrzaniu.

Powszechnym sposobem na to jest użycie złączek zaciskowych (Amazon) z bolcami. Są one dobre do przedłużania długich ciągłych ciągów świateł za rogami i skrzyżowaniami pasów.

Oceń artykuł: Jak łączyć taśmy LED szeregowo czy równolegle?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5