Jak sprawdzić, czy kia ma DPF?

Jeśli jeździsz samochodem z silnikiem Diesla, to z pewnością wiesz, że Twój samochód posiada filtr DPF (filtr cząstek stałych). Filtry te usuwają sadzę ze spalin, aby poprawić poziom emisji.

Filtry są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ponad 100 000 mil zanim będą wymagały wymiany, ale mogą zostać zatkane z wielu powodów, w tym z powodu niewłaściwego serwisowania i nawyków jazdy.

Poszukaj naklejki

Kia to południowokoreański producent samochodów, który zyskał reputację dzięki niezawodności i systemom bezpieczeństwa. Marka oferuje również jedne z najbardziej konkurencyjnych i atrakcyjnych samochodów na rynku.

Możesz jednak nie wiedzieć, że kilka modeli w ofercie Kia jest podatnych na problemy mechaniczne. Z tego powodu ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić gwarancję i koszty naprawy samochodu.

Jeśli chodzi o niezawodność samochodu, Kia ma jedną z najlepszych gwarancji w branży. Obejmuje ona pięcioletnią gwarancję na zderzaki i 10-letnią gwarancję na układ napędowy.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój samochód ma filtr DPF, możesz sprawdzić jego naklejkę. Często znajduje się ona na drzwiach kierowcy i zawiera numer infolinii producenta.

Sprawdź instrukcję obsługi

Możesz sprawdzić instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, czy Twój samochód ma filtr cząstek stałych (DPF). Filtr DPF jest częścią silnika, której zadaniem jest kontrola emisji zanieczyszczeń.

Działa on poprzez zbieranie i spalanie cząsteczek sadzy w spalinach. Jednak z czasem filtr DPF może się zatkać cząsteczkami sadzy, które uniemożliwiają jego prawidłowe działanie.

Gdy filtr DPF się zatka, musi zostać oczyszczony przez system zarządzania silnikiem Twojego pojazdu. Dokonuje tego poprzez uruchomienie procesu regeneracji, zwanego „reburn”.

Filtr DPF jest zaprojektowany tak, aby służył przez ponad 100 000 mil zanim będzie wymagał wymiany. Oznacza to, że ważne jest utrzymywanie go w dobrym stanie technicznym, aby Twój samochód pozostał na drodze jak najdłużej.

Zablokowany filtr DPF to poważny problem, a jego wymiana może być kosztowna. Najlepiej zlecić to wykwalifikowanemu mechanikowi, ponieważ jego usunięcie może być trudne.

Sprawdzenie układu wydechowego

Gdy filtr DPF zaczyna szwankować, na desce rozdzielczej może pojawić się lampka ostrzegawcza. Jest to znak, że filtr został zablokowany i wymaga regeneracji.

Proces ten jest realizowany przez system zarządzania silnikiem za pomocą czujnika różnicy ciśnień i czujników temperatury spalin. Podczas tego procesu do układu wydechowego wtryskiwany jest nadmiar paliwa, aby wymusić wyższą temperaturę i spalić cząsteczki sadzy.

Jeśli poziom sadzy przekroczy 45%, filtr DPF przejdzie do aktywnej regeneracji. Wymaga to wyższej temperatury spalin i większej mocy silnika.

Gdy poziom sadzy przekroczy 85%, pojawi się kolejna lampka ostrzegawcza i konieczna będzie „wymuszona” regeneracja w warsztacie. Bez wymuszonej regeneracji poziom sadzy będzie nadal wzrastał, a filtr DPF będzie musiał zostać usunięty w celu ręcznego oczyszczenia lub wymieniony.

Sprawdź deskę rozdzielczą

Filtr DPF to urządzenie montowane w niektórych samochodach z silnikiem Diesla, które zmniejsza ilość sadzy uwalnianej ze spalin, pomagając w ten sposób obniżyć poziom emisji. Jeśli filtr ten zostanie zablokowany, na desce rozdzielczej zapali się lampka ostrzegawcza DPF.

Gdy tak się stanie, Twój samochód będzie musiał przejść proces regeneracji. Jest to metoda, która polega na wysłaniu przez jednostkę sterującą silnika sygnału do filtra DPF w celu jego oczyszczenia.

Typowo może to być zainicjowane przez kierowcę za pomocą przełącznika zamontowanego na desce rozdzielczej. Wymaga to różnych blokad sygnałowych, takich jak zaciągnięty hamulec postojowy, skrzynia biegów w pozycji neutralnej i brak kodów usterek silnika.

Ukończenie procesu czyszczenia może zająć dziesięć minut. Dlatego ważne jest, aby w tym czasie jak najdłużej utrzymywać pojazd w ruchu.

Oceń artykuł: Jak sprawdzić, czy kia ma DPF?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5