10 grudnia 2024 roku miała miejsce uroczysta zbiórka z okazji 20-lecia systemu ochrony praw człowieka w Policji, która odbyła się w Komendzie Głównej Policji. Uroczystość ta była doskonałą okazją do podsumowania działań sieci policyjnych pełnomocników, która w Polsce istnieje od dwóch dekad. Z tej okazji wręczono liczne odznaczenia oraz zorganizowano dyskusje na temat efektywności ochrony praw człowieka w strukturach mundurowych.
Sieć pełnomocników ds. ochrony praw człowieka w Policji to europejski ewenement, który od początku swego istnienia, w zasadzie niezmiennie, aktywnie działa na rzecz społecznej sprawiedliwości. W ciągu dwóch ostatnich dekad powstało wiele programów edukacyjnych oraz inicjatyw dotyczących ochrony różnorodnych grup zagrożonych dyskryminacją i przemocą, w tym w obszarze handlu ludźmi czy przemocy domowej. Działalność ta przyczyniła się do lepszego postrzegania i reagowania na przypadki przestępstw motywowanych nienawiścią.
Podczas ceremonii, I zastępca Komendanta Głównego Policji wręczył odznaczenia oraz akty mianowania pełnomocnikom i przedstawicielom zespołów ds. ochrony praw człowieka. Warto zauważyć, że część uroczystości poświęcona była dyskusjom na temat roli Policji w zakresie praworządności. W wystąpieniu prof. Ewy Gruzy z Uniwersytetu Warszawskiego poruszono kwestie dotyczące równej ochrony praw człowieka, co było doskonałym uzupełnieniem prezentacji przedstawicieli instytucji krajowych i organizacji pozarządowych, które również zaangażowane są w ochronę praw człowieka.
Źródło: Policja Otwock
Oceń: 20-lecie systemu ochrony praw człowieka w Policji – uroczysta zbiórka
Zobacz Także