W dniu 1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, co stawia przed polską Policją szereg kluczowych zadań w zakresie bezpieczeństwa. W obliczu poważnych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska, współdziałanie policyjne oraz organizacja międzynarodowych spotkań o wysokim poziomie komplikacji nabierają szczególnego znaczenia. Przewodnictwo w Radzie UE znacząco wpłynie na kształtowanie polityki bezpieczeństwa oraz współpracy w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Policja ma za zadanie nie tylko organizować spotkania, ale także uczestniczyć w negocjacjach na unijnym forum.
W nadchodzących miesiącach, Polska będzie gospodarzem około 200 międzynarodowych spotkań, które zgromadzą blisko 40 tysięcy uczestników, w tym szefów i ministrów z państw członkowskich UE. Tego rodzaju aktywność wskazuje na złożoność i ambicje związane z zapewnieniem efektownego przebiegu prezydencji, a także podkreśla odpowiedzialność polskiej Policji w realizacji tego wyzwania. Doświadczenia z pierwszej prezydencji w 2011 roku będą pomocne, jednak aktualny kontekst międzynarodowy wymaga mobilizacji nowych środków i strategii.
Prezydencja w Radzie UE przebiega w systemie rotacyjnym, a Polska będzie współtworzyć trio prezydencji razem z Danią i Cyprem. Zintegrowane działanie w ramach trójki prezydenckiej ma na celu opracowanie wspólnego 18-miesięcznego programu, który stanowczo wpłynie na kierunek polityki bezpieczeństwa oraz współpracy w obszarze spraw wewnętrznych. Ponadto, sprzyjając współpracy z agencjami unijnymi takimi jak Europol oraz Cepol, polska Policja będzie miała możliwość dostosowania swoich działań do zmian w europejskim krajobrazie przestępczości oraz nowych zagrożeń.
Źródło: Policja Otwock
Oceń: Polska prezydencja w Radzie UE a rola Policji
Zobacz Także