Na czym smażyć wołowinę?

Jeśli szukasz szybkiego obiadu na wieczór, wołowina jest zawsze dobrym pomysłem. Jest uniwersalna i można ją przyrządzić na wiele sposobów, od stir-fry po fajitas.

Aby przygotować stir-fry z wołowiną, najpierw musisz pokroić mięso na mniejsze kawałki. Następnie gotuj mięso i warzywa osobno.

Sauteing

Sauteing to metoda gotowania, w której do zrumienienia potraw używa się niewielkiej ilości tłuszczu, np. masła lub oleju. Jest to podstawowa metoda przyrumieniania mięsa i warzyw, która zapobiega przywieraniu potraw.

Termin „saute” pochodzi od francuskiego słowa sauter, które oznacza „skakać”. Dodaj potrawę na patelnię i często ją obracaj, aż się zrumieni.

Jeśli się nie zrumieni, dodaj więcej oleju lub zmniejsz ogień. Mięso musi pozostawać w kontakcie z gorącym tłuszczem przez pewien czas, aby mogły się na nim pojawić brązowe kawałki, zwane fondami, które w końcu się skarmelizują.

Gdy wołowina jest już zrumieniona, możesz ją rozbić łopatką lub rękami, wykonując szybkie ruchy nadgarstkami, aby pomóc w przemieszczaniu składników na patelni. Możesz również odgazować patelnię płynem, aby uwolnić karmelizowane kawałki i stworzyć sos, który podasz z podsmażonym mięsem.

Smażenie na patelni

Smażenie na patelni to łatwy sposób na uzyskanie chrupiącej, złotobrązowej skórki bez zanurzania potrawy w oleju. Jest idealne do wielu różnych potraw, w tym warzyw i delikatnych filetów rybnych.

Podobnie jak w przypadku saute, smażenie na patelni wykorzystuje wysoką temperaturę, aby obsmażyć mięso, tworząc przyrumienioną skórkę. To także szybki sposób na przyrządzenie cienkich kawałków wołowiny, takich jak stek czy kotlety.

Mięso jest przyprawiane, a następnie umieszczane na gorącej patelni z rozgrzanym olejem. Olej powinien skwierczeć, kiedy mięso na niego trafi: jeśli tak się nie stanie, patelnia i olej nie są wystarczająco gorące.

Wielu ludzi uwielbia potrawy smażone na patelni, ponieważ są one tak chrupiące i aromatyczne. Aby to osiągnąć, często stosuje się panierkę z mąki, bułki tartej, krakersów, orzechów lub mączki kukurydzianej.

Smażenie mieszane

Jeśli chodzi o szybkie, niedrogie i pyszne obiady, najlepszym rozwiązaniem jest smażenie mieszane. To świetne danie, które można przyrządzić z tego, co masz pod ręką, i które jest często niezwykle elastyczne.

W stir-fry można wykorzystać wiele różnych kawałków wołowiny. Stek z boczku, stek ze spódnicy i biodrówka to popularne opcje.

Wybór odpowiedniego kawałka mięsa jest kluczowy dla przygotowania idealnego stir-fry. Najlepsze są delikatne kawałki, takie jak stek z boczku, natomiast lepiej unikać twardszych kawałków do duszenia, takich jak kaczka czy biodrówka.

Możesz również zamarynować wołowinę przed gotowaniem, aby zapewnić jej delikatną, rozpływającą się w ustach teksturę i smak. W tym celu wystarczy połączyć sos sojowy i skrobię kukurydzianą.

Do stir fry możesz dodać mnóstwo warzyw, w tym brokuły, groszek, marchewkę lub kapustę. Kasztany wodne to dodatkowy chrupiący element, który warto dodać. Dodają świeżego, subtelnego smaku i doskonale pasują do tego przepisu.

Grillowanie

Czy przyrządzasz na grillu stek czy burgery, możesz to zrobić na kilka sposobów. Wysoka temperatura jest stosowana na powierzchni mięsa, co powoduje jego przypieczenie i powstanie aromatycznej skórki po obu stronach.

Grillowane mięso ma również smakowity zapach dzięki procesowi chemicznemu zwanemu reakcją Maillarda, który zachodzi, gdy białka i cukry są wystawione na działanie ciepła. Brązowienie następuje, gdy jedzenie osiąga temperaturę około 260 stopni Celsjusza.

Grillowanie bezpośrednie polega na umieszczeniu jedzenia na ruszcie grilla bezpośrednio nad gorącym, otwartym płomieniem, takim jak rozżarzone węgle lub grill gazowy. Ta metoda jest najlepsza dla cienkich kawałków mięsa, które szybko się gotują, takich jak burgery, różne steki i kotlety.

Grillowanie na ogniu pośrednim wykorzystuje ciepło promieniowania i konwekcji ze źródła ciepła znajdującego się pod potrawą. Dzięki temu powierzchnia wołowiny nie przypala się podczas gotowania. Grillowanie na ogniu pośrednim może trwać dłużej niż na ogniu bezpośrednim, ale może być bardzo zdrowym i ekonomicznym sposobem przyrządzania wołowiny.

Oceń artykuł: Na czym smażyć wołowinę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5