Odpowietrzenie podłogówki na zasilaniu czy powrocie?

Odpowietrzenie podłogówki na zasilaniu czy powrocie?

Wentylatory to system kanałów w Twoim domu, który stale kontroluje wilgotność, świeżość i poziom komfortu. Ich działanie polega na wdmuchiwaniu schłodzonego lub ogrzanego powietrza do pomieszczeń i odsysaniu zanieczyszczonego lub wilgotnego powietrza na zewnątrz.

Wywietrzniki nawiewne są umieszczone wysoko na ścianach lub na suficie, w zależności od projektu domu. Otwory powrotne są zwykle umieszczane na podłodze lub przy listwach przypodłogowych, aby pomóc w utrzymaniu komfortu w domu zarówno zimą, jak i latem.

Sufit

Czy budujesz nowy dom, czy dopiero planujesz przebudowę, odpowietrzenie systemu podłogowego na nawiewie lub powrocie może mieć duże znaczenie. Te miejsca mogą mieć wpływ na wybór mebli, wydajność ogrzewania i chłodzenia, a nawet na to, jak się czujesz w środku.

Zwykle powietrze, które wchodzi do systemu nazywane jest powietrzem nawiewanym i wychodzi przez otwór nawiewny. Powietrze powrotne wyciąga zużyte lub płaskie powietrze z pomieszczenia i wysyła je z powrotem do systemu, aby ponownie je schłodzić lub ogrzać.

Większość domów ma jeden duży otwór wentylacyjny umieszczony centralnie w domu. Inne mają mniejsze otwory wentylacyjne w każdym pomieszczeniu.

Zwykle otwory wentylacyjne mają kratki. Kratki te zazwyczaj nie są ruchome i mogą wymagać regularnego czyszczenia, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i zanieczyszczeń.

Ścienne

Podczas instalacji nowego systemu HVAC można wybrać kilka różnych typów kratek. Jeden typ, zwany nawiewnym, będzie doprowadzał powietrze z zewnątrz.

Inny typ, zwany powrotnym, będzie zasysał powietrze z powrotem do systemu. Są one często większe niż nawiewne i nie powodują odczuwania wydmuchiwanego z nich powietrza.

Zwykle znajdują się na suficie i są znane jako rejestry sufitowe.

Są mniej powszechne w nowoczesnych domach, ale nadal można je znaleźć w starszych budynkach. Zazwyczaj znajdują się one w centralnych pomieszczeniach, aby zapewnić, że mogą pobierać powietrze ze wszystkich stron pomieszczenia.

Podłoga

Wentylacja systemu podłogowego na zasilaniu lub powrocie może mieć ogromny wpływ na to, jak komfortowo Ty i Twoja rodzina czujecie się w swoim domu. Odgrywa również dużą rolę w wyglądzie i wystroju Twojego domu.

Właściwa wentylacja systemu podłogowego na nawiewie może zapewnić, że ciepłe powietrze będzie dostarczane do pomieszczeń, w których jest potrzebne, a zimne powietrze będzie wypychane do pomieszczeń, w których nie jest potrzebne. Może to mieć wpływ na ogólną wydajność systemu HVAC i ilość zużywanej przez niego energii.

Wentylacja systemu podłogowego na zasilaniu może być wykonana za pomocą rejestrów wentylacyjnych lub kanałów sufitowych. Większość podłogowych kanałów wentylacyjnych jest płaska, ale istnieją opcje, które są podniesione, co może być atrakcyjne w odpowiednim schemacie dekoracyjnym.

Dach

W przeciwieństwie do otworów nawiewnych, które pobierają powietrze z wnętrza domu i zasysają je do systemu HVAC, otwory powrotne są umieszczone na ścianach i kanałach w domu, aby wysłać powietrze z powrotem do systemu.

Jeśli masz otwór wentylacyjny, który twoim zdaniem nie działa prawidłowo, istnieje prosty test, aby określić, czy jest to otwór powrotny czy nawiewny: Przytrzymaj przed nim kartkę papieru i sprawdź, czy ciągnie się ona w stronę otworu wentylacyjnego, czy też od niego odchodzi.

Międzynarodowa Rada Kodeksu oraz Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast USA zalecają, aby otwór wylotowy wysoko na dachu (na kalenicy) był o połowę mniejszy niż otwór wlotowy przy okapie budynku.

Dodatkowo otwory wlotowe powinny być umieszczone blisko kalenicy i nie powinny być zablokowane przez brud, izolację poddasza lub przenikanie deszczu lub śniegu. Otwory wlotowe i wylotowe powinny mieć co najmniej jednocalową wolną powierzchnię wentylacyjną netto (NFVA), aby zapewnić przepływ powietrza w całej przestrzeni poddasza i zapobiec stratom ciepła lub przenikaniu wilgoci do przestrzeni dachowej.

Oceń artykuł: Odpowietrzenie podłogówki na zasilaniu czy powrocie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5