Policyjna akcja “Trzeźwy wieczór” na ulicach Józefowa

Zakupiony ze środków budżetowych Starostwa Powiatowego w Otwocku, przenośny tester narkotykowy DrugTest 5000, został użyty podczas akcji otwockiej drogówki pod kryptonimem „Trzeźwy Wieczór”.

Działania miały na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu przypadków jazdy po alkoholu, a także pod wpływem środków odurzających. Analizator śliny, badający czy w organizmie kierowców znajdują się zakazane substancje, dwukrotnie wskazał wynik pozytywny, w jednym przypadku obecność kokainy, a w drugim marihuany. Obaj kierowcy usłyszeli już zarzuty karne i zatrzymane zostały im prawa jazdy.

Wspólna inicjatywa otwockiej Policji oraz samorządu powiatu otwockiego, pozwoliła na doposażenie funkcjonariuszy drogówki w skuteczny oręż, mający pomóc w poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez ujawnianie i eliminowanie jednocześnie z ruchu drogowego takich kierowców, którzy wsiadają za kierownicę, po wcześniejszym zażyciu narkotyków.

Specjalistyczny analizator śliny DrugTest 5000, przetestowano podczas piątkowych działań, prowadzonych w Józefowie, pod kryptonimem „Trzeźwy Wieczór”. Podczas akcji policjanci badali trzeźwość kierowców, używając do tego testerów, a przy okazji sprawdzali możliwości testera narkotykowego.

Pierwszy pozytywny wynik na obecność narkotyku w organizmie 24-letniego kierowcy, otrzymano podczas kontroli prowadzonej na ulicy Piłsudskiego. Analizator wskazał, że mężczyzna miał w organizmie kokainę. Kolejne badanie przeprowadzono na osobie 28-letniego kierowcy na ulicy Nadwiślańskiej. Ten z kolei miał w organizmie marihuanę. Oprócz tego był po alkoholu, bo alkomat wskazał u niego wynik powyżej 0,2 promila.

Kierowcom dodatkowo pobrano krew do badań, w celu określenia dokładnej ilości zabronionych substancji i środków w organizmie każdego z nich.

Obaj mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a później przedstawiono im zarzuty karne kierowania pod wpływem środków odurzających. Zatrzymano im również dokumenty prawa jazdy.

Policjanci przestrzegają kierowców, aby respektowali prawo, bo jak widać są urządzenia, które są w stanie wykazać, czy w organizmie kierowcy znajduje się alkohol, służy do tego alkomat i tester, czy też narkotyki, wykrywane już podczas badania śliny, analizatorem na miejscu kontroli.

Przypominamy, że zgodnie z art. 178a § 1 ustawy Kodeks karny, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Reasumując, czy to będzie alkohol, czy też narkotyk, to odpowiedzialność będzie taka sama.

źródło: KPP Otwock, policja.pl

Udostępnij