Pszczoły chorują. Zgnilec amerykański atakuje

W Józefowie stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego – groźnej choroby pszczół.

Ogniska stwierdzono w Józefowie, Karczewie, Otwocku, gminie Wiązowna, fragmencie dzielnicy Wawer, a także w Wilanowie i gminie Konstancie-Jeziorna (patrz mapa).    

Każdy kto ma lub w ostatnim czasie miał pszczoły na tym terenie lub jest zarejestrowany jako ich właściciel z terenu powiatu otwockiego musi zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Otwocku. Rekomendowane jest przesłanie maila pod adres: biuro@otwock.piw.gov.pl.  
Powiatowy lekarz Weterynarii przeprowadzi przegląd pasiek, a po stwierdzeniu oznak choroby pszczół pobierze próbki.  W obszarze zapowietrzonym zakazuje się przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece – bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, a także organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.    

Zgnilec amerykański to groźna dla pszczół choroba, która jednak nie zagraża bezpośrednio ludziom. Może jednak powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych, a skutecznym sposobem walki może okazać się spalenie ula.  

Wojewoda Mazowiecki rozporządzeniem nakazał oznakowanie obszarów zapowietrzonych stosownymi tablicami. W Józefowie znajdą się one na drogach wjazdowych do miasta.

źródło: jozefow.pl

Udostępnij