Resekcja korzenia czy warto?

Jeśli leczenie kanałowe nie powiedzie się lub jeśli istnieje poważny problem z jednym z korzeni zębów trzonowych, dentysta może zalecić resekcję korzenia.

Zabieg ten polega na usunięciu tylko niezdrowego korzenia i pozostawieniu reszty zęba w stanie nienaruszonym. Nie jest to zbyt częsty zabieg, ale może być skuteczny w niektórych przypadkach.

Co to jest resekcja korzenia?

Jeśli Twój dentysta stwierdzi, że jeden z korzeni zęba jest zainfekowany i nie może dotrzeć do niego leczenie kanałowe, może zasugerować resekcję korzenia. Jest to zabieg polegający na usunięciu tylko niezdrowego korzenia, ale pozostawiający na miejscu zdrowe korzenie, aby chronić ząb przed dalszymi uszkodzeniami.

Posiadanie jednego chorego korzenia w zębie nie jest rzadkością, zwłaszcza w przypadku tylnych zębów trzonowych. Zęby te często mają co najmniej trzy korzenie i mogą być podatne na zakażenie jednego z nich.

To może sprawić, że ząb będzie podatny na dalsze uszkodzenia i bardziej prawdopodobne będzie jego usunięcie. Jednak wraz z pojawieniem się implantów stomatologicznych i innych alternatywnych uzupełnień zębów, resekcja korzenia jest mniej powszechna niż kiedyś.

Najlepszymi kandydatami do amputacji korzenia są zęby wielokorzeniowe, które mają poważny ubytek kości spowodowany chorobą dziąseł lub próchnicą w skoncentrowanym obszarze. Są to zazwyczaj zęby trzonowe szczęki w górnej szczęce.

Dlaczego potrzebuję resekcji korzenia?

Esekcja korzenia jest zazwyczaj zabiegiem stomatologicznym stosowanym w przypadku, gdy jeden z Twoich zębów wymaga zmiany. Jeśli masz ząb, który uległ poważnej próchnicy lub uszkodzeniu, resekcja korzenia będzie prawdopodobnie najlepszym sposobem na przywrócenie Twojego uśmiechu. Podobnie, jeśli przeszedłeś leczenie kanałowe, ale infekcja wciąż powraca w jednym z korzeni, być może nadszedł czas, aby wyciągnąć wtyczkę.

Sektomia korzenia może być również rozważona, gdy ząb jest strategicznie umiejscowiony w jamie ustnej z innych powodów, takich jak ustawienie szczęki lub zbliżające się leczenie ortodontyczne. Zazwyczaj uważa się, że trzonowce szczękowe są najlepszymi kandydatami do resekcji, ale Twój endodonta będzie w stanie powiedzieć Ci, czy Twój konkretny przypadek jest odpowiedni. Zacznijmy od bezpłatnej konsultacji już dziś. Możliwości są nieograniczone! Nie możemy się doczekać, aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.

Czy resekcja korzenia jest konieczna?

Jeśli miałeś leczenie kanałowe zainfekowanego zęba, który nie wygoił się prawidłowo, Twój dentysta może zalecić resekcję korzenia, aby spróbować uratować ząb. Jest to zabieg wykonywany przez endodontę (dentystę specjalizującego się w leczeniu wnętrza zębów), który polega na usunięciu części korzenia w celu uratowania pozostałej zdrowej tkanki.

Twój lekarz wykona małe nacięcie w tkance dziąsła, aby odsłonić niezdrowy korzeń i usunąć go. Po usunięciu korzenia lekarz oczyści go i uszczelni, aby zapobiec przyszłym infekcjom.

W niektórych przypadkach resekcja korzenia nie jest konieczna. Często dzieje się tak w przypadku górnych zębów trzonowych, ponieważ mają one trzy korzenie. Jednak resekcja korzenia może być również korzystna w przypadku dolnych trzonowców, których jeden korzeń został zainfekowany lub uszkodzony.

Czy warto wykonać resekcję korzenia?

Sekcja korzenia jest zabiegiem inwazyjnym, polegającym na nacięciu zęba i dziąsła. Jednak zabieg ten może być skuteczną opcją, gdy standardowe leczenie kanałowe nie wystarcza do uratowania zęba.

Dobrym przykładem zębów, które mogą skorzystać z tego zabiegu, są tylne zęby trzonowe, które zazwyczaj mają trzy korzenie. Twój dentysta może chirurgicznie usunąć niezdrowy korzeń, pozostawiając pozostałe zdrowe korzenie nienaruszone.

Sekcja korzenia może być również opcją w przypadku nawrotu infekcji po leczeniu kanałowym. Często jest to spowodowane bakteriami beztlenowymi żyjącymi w końcowej części korzenia, które nadal można leczyć.

Sukces tego zabiegu zależy od stanu zęba, umiejscowienia problemu i doświadczenia dentysty. Ważne jest, abyś zrozumiał, że najlepszy ząb do resekcji korzenia to taki, który ma zdrową powierzchnię, silne oparcie w kości i jest wolny od poważnej próchnicy i/lub urazu.

Oceń artykuł: Resekcja korzenia czy warto?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5