Pasztet to mieszanka drobno posiekanego lub zmielonego mięsa i tłuszczu mięsnego. Zazwyczaj formuje się go w bochenek lub smaruje i przyprawia.
Jest to tradycyjne danie wielu kultur. Warianty mogą zawierać dziczyznę, wieprzowinę, cielęcinę lub wątróbkę.
Mięso francuskie
Mięso francuskie to drobno zmielona mieszanka mięsa i tłuszczu, która może być łączona z innymi składnikami, takimi jak przyprawy, suszone owoce lub bułka tarta, tworząc samodzielne dania, takie jak terriny, lub nadziewane kiełbasy, galantyny, balotyny lub quenelles.
Mięso francuskie jest wytwarzane przez wielokrotne mielenie mięsa i tłuszczu w maszynce do mielenia lub w robocie kuchennym. Stopniowe mielenie umożliwia równomierne wymieszanie produktu i uzyskanie gładkiej, wyrafinowanej konsystencji.
Sól jest niezbędna w produkcji dobrych forcemeatów. Wydobywa białka z mięsa i ryb oraz wzmacnia ich smak. Można również dodać przyprawy, takie jak zioła, aromatyczne warzywa, takie jak cebula lub grzyby, wino i spirytus na bazie zbóż.
Zioła
Zioła to zielone lub liściaste części roślin używane do aromatyzowania żywności, dodawania zapachów i stanowią część naturalnych leków. Ziołami są na przykład bazylia, pietruszka, tymianek i koperek.
Pasztet może być zrobiony z wołowiny, wieprzowiny, wątroby, szynki, owoców morza lub dziczyzny. Pasztet to zazwyczaj mieszanka mielonego lub rozdrobnionego mięsa doprawiona przyprawami, gotowana w tłuszczu.
Zioła to świetny sposób na dodanie smaku do dania bez dodawania tłuszczów nasyconych, cholesterolu czy soli. Zawierają też ważne dla zdrowia olejki eteryczne i są dobrym źródłem właściwości antybakteryjnych.
Owoc
Owoc to kwaśny płyn, który powstaje w wyniku fermentacji różnych rozcieńczonych płynów alkoholowych w roztworze zawierającym kwas octowy. Jest częstym składnikiem sosów sałatkowych i marynat, ale używa się go także do innych celów, takich jak czyszczenie i marynowanie.
Nazwa „ocet” pochodzi od francuskiego vin (wino) i aigre (kwaśny). Od wieków jest używany do przyprawiania, aromatyzowania, konserwowania i czyszczenia.
Typowo, komercyjne octy są produkowane przez podwójną fermentację z użyciem drożdży i bakterii w celu wytworzenia alkoholu (etanolu) i kwasu octowego. Mogą być produkowane z różnych materiałów, takich jak wino lub cydr (ocet winny), ocet słodowy, ryżowy i alkohol przemysłowy (destylowany ocet biały).
Masło
Masło to stała emulsja o barwie od żółtej do białej, składająca się z kulek tłuszczu, wody i soli nieorganicznych, powstająca w wyniku ubijania śmietany z mleka krowiego. Jest ważnym tłuszczem spożywczym w północnej Europie, Ameryce Północnej i na innych obszarach, gdzie bydło mleczne jest głównym producentem mleka.
Pasztet to mieszanka przyprawionych mielonych mięs, drobiu lub dziczyzny, warzyw i przypraw, połączonych z likierem (zwykle winem porto). Jest tradycyjnie pieczony w formie terriny.
Jest to potrawa do smarowania, którą można spożywać na zimno lub na gorąco i często sprzedaje się ją w plasterkach. Można go podawać na chlebie lub jako część deski wędliniarskiej z musztardą, dżemem i marynowanymi warzywami, takimi jak cornichons.
Jagody
Jagody są wszechstronnym, zdrowym pożywieniem. Zawierają wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, wiele witamin i minerałów (mikrogramy folianów, choliny, wapnia, selenu, magnezu i fosforu) i są bogate w białko.
Białko jajka, jasny i błyszczący płyn, stanowi ponad połowę jego płynnej masy. Składa się z czterech segmentowych warstw, które mają na przemian gęstą i rzadką konsystencję i zawierają ponad 40 różnych białek.
Innym elementem wewnątrz skorupki jajka jest przezroczysta warstwa zwana błoną witelinową, która pomaga chronić żółtko. Gdy żółtko się starzeje, błona zanika, stając się bardziej półprzezroczysta i stopniowo wtapiając się w białko.
Chalaza, czyli nitki otaczające żółtko jaja, to kolejna ważna część anatomii jaja. Stanowią kluczową część struktury i bezpieczeństwa żółtka, chroniąc je przed uszkodzeniami, a jednocześnie wzmacniając jego kolor i teksturę.
Szczeciniaste nitki otaczające żółtko to kolejny ważny element anatomii jaj.