Czy cholina wspomaga odchudzanie? Co warto o niej wiedzieć?


Cholina, czy też witamina B4, jest istotną witaminą z grupy B, która dodatkowo wchodzi w skład lecytyny i jest jednym z jej najważniejszych składników. Uczestniczy w licznych procesach zachodzących w organizmie, a nieprawidłowości w jej poziomie mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Co więcej, jest ona zaliczana do mikroelementów, które w skuteczny sposób wspierają organizm w procesie odchudzania. Jak to wszystko jest możliwe?

Witamina B4 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, a także ma właściwości higroskopijne. Co ciekawe, organizm człowieka jest w stanie ją syntetyzować samodzielnie w wątrobie z N-metyloetanoloaminy, jednak jest to na tyle w niewielkich ilościach, że niezbędne jest dostarczanie choliny z zewnątrz, za sprawą odpowiednio zbilansowanej diety. Warto przy tym zaznaczyć, że najwięcej witaminy B4 znajduje się lecytynie, a co za tym idzie, jest dostępna w żółtkach jaj, soi, rzepaku, ziarnach słonecznika, wątróbkach zwierzęcych itp. Jednak w jaki sposób cholina może wspierać odchudzanie i dlaczego warto zadbać o jej prawidłowy poziom w szczególności przy tym celu treningowym?

Odchudzające właściwości choliny

Organizm człowieka potrzebuje przeróżnych substancji odżywczych, a wśród nich występuje także wiele witamin. Pełnią one przeróżne funkcje w organizmie i czasami ciężko wszystkie z nich zapamiętać. Podobnie jest z choliną, która przede wszystkim jest znana z uwagi na swój wpływ na układ nerwowy, to coraz więcej mówi się o jej wspierającym odchudzanie wpływie na organizm. Wszystko z uwagi na fakt, że witamina B4 ułatwia lepsze wykorzystywanie tłuszczy przez organizm.

Jest to spowodowane tym, że cholina uczestniczy w rozbijaniu komórek tłuszczowych na mniejsze kawałki, które następnie można w łatwiejszy sposób spalić na potrzeby energetyczne podczas treningu. Co ciekawe, poza istotnym źródłem choliny, jakim są żółtka jaj, witamina B4 znajduje się w dużych ilościach także w mango. Jest to o tyle ciekawe, że przy diecie odchudzającej, mango jest raczej unikanym owocem, z uwagi na dużą zawartość cukrów. Mimo to warto je włączyć do swojej diety (w odpowiednich ilościach), ponieważ wpływa ono także na poprawny metabolizm. Oczywiście kolejną możliwością jest stosowanie suplementów na odchudzanie, które zawierają cholinę.

Jakie są inne witaminy i minerały wspierające odchudzanie?

Cholina może być cennym wsparciem dla organizmu w diecie odchudzającej, jednak warto wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość z zakresu witamin i minerałów w tym zakresie. Ciekawym rozwiązaniem jest także m.in. witamina D. Jest to o tyle istotne, że wg danych szacunkowych, zdecydowana większość osób mieszkających na naszej szerokości geograficznej ma jej niedobory. Poza olbrzymim potencjałem odpornościowym tej witaminy, a także wpływie na gospodarkę fosforanowo-wapniową, ma ona także znaczenie przy prawidłowej przemianie materii i sprzyja utracie wagi.

Natomiast z grupy minerałów warto szczególną uwagę przykładać do magnezu. Ma on wpływ na prawidłową regenerację mięśni, pozytywnie działa na układ sercowo-naczyniowy, a także wspomaga prawidłowy sen. Natomiast w przypadku odchudzania, magnez ma znaczenie z uwagi na kontrolowanie poziomu insuliny oraz glukozy we krwi, a ponadto może zmniejszać poziom zatrzymywania wody, czy nawet wzdęć. Natomiast zbyt wysokie poziomy glukozy oraz insuliny sprzyjają nadmiernemu magazynowaniu się tłuszczów.

Warto jednak pamiętać, że to tylko kilka przykładów substancji i związków, które warto uwzględniać w swojej diecie odchudzającej. Bez względu na to, na jakie z nich się zdecydujesz, warto rozważyć wykorzystanie ich za pomocą suplementów diety. Sklep z suplementami, w którym znaleźć można przeróżne preparaty wspierające odchudzanie to m.in. sklep SFD i warto zapoznać się z jego ofertą.


Oceń: Czy cholina wspomaga odchudzanie? Co warto o niej wiedzieć?

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:11