W ostatnich dniach policjanci z Otwocka zatrzymali 33-letniego obywatela Ukrainy, który dopuścił się oszustwa metodą tzw. na pracownika banku. Mężczyzna, na wniosek Prokuratury Rejonowej, został umieszczony w areszcie, gdzie grozi mu do 8 lat więzienia. Incydent miał miejsce, gdy oszust, podając się za pracownika banku, nakłonił ofiarę do przekazania dużej sumy pieniędzy w obawie przed utratą środków na jej koncie. Policja przypomina o szczególnych ostrożności w podobnych sytuacjach.
Oszustwo miało miejsce, gdy 33-letni mieszkaniec powiatu otwockiego odebrał telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik banku. Fałszywy pracownik poinformował go o rzekomym włamaniu na jego konto bankowe oraz zagrożeniu utraty zgromadzonych oszczędności. Sugerując pilne działanie, oszust przekonywał, że jedynym sposobem na ochronę pieniędzy jest ich natychmiastowe przelanie na inny rachunek. W wyniku tego działania, ofiara straciła blisko 14 000 zł.
Działań policji były szybkie i skuteczne. Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej natychmiast podjęli kroki mające na celu odzyskanie skradzionych środków. Dzięki współpracy z Prokuraturą Otwocką udało się odzyskać 7 000 zł z przelanych na inne konto pieniędzy. Policjanci również ustalili tożsamość sprawcy, który przebywał w Warszawie, i zatrzymali go podczas zakupów w sklepie. Zabezpieczono przy nim gotówkę oraz telefon komórkowy, które mogą stanowić dowody w sprawie.
Ostrzeżenia policji są jasne: nie należy ufać osobom dzwoniącym z prośbą o przekazanie pieniędzy. Mieszkańcy Józefowa są namawiani do zachowania ostrożności i weryfikacji takich informacji. Policja przypomina, aby w razie wątpliwości zawsze się rozłączyć i skontaktować z bliskimi lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Działania oszustów są często rutynowe i mogą prowadzić do realnych strat finansowych, dlatego warto być czujnym oraz nie działać pod presją emocji.
Źródło: Policja Otwock
Oceń: Oszustwo metody na pracownika banku – zatrzymanie sprawcy w Józefowie
Zobacz Także